Ballina Lajme Bota/Rajoni Testet sëmurin me Covid-19 vullnetarët, shpërthejnë…

Testet sëmurin me Covid-19 vullnetarët, shpërthejnë…

36
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Procesi i testimit gjatë të cilit vullnetarët infektohen qëllimisht me Covid-19 mund të përshpejtojë zhvillimin e vaksinave, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, e cila ka nxjerrë udhëzime të reja se si kjo qasje mund të justifikohet nga pikëpamja etike, pavarësisht rreziqeve të mundshme për pjesëmarrësit.

----

Të ashtuquajturat “ prova sfide”, konsiderohen një mënyrë kycë në zhvillimin e vaksinave dhe janë përdorur në malaries, tifos dhe gripit, dhe ka trajtime të disponueshme për këto sëmundje nëse një vullnetar sëmuret rëndë. Por për Covid-19, nuk është përcaktuar ende se cila do të ishte një dozë e sigurt e virusit dhe nuk ka trajtime të sakta nëse gjërat shkojnë keq.

Ndaj dhe në këtë rast, një qasje e tillë ka shkaktuar polemika të mëdha. Shkencëtarët megjithatë e pranojnë se teste të tilla duhet të merren parasysh dhe OBSH është organi i fundit që tregon një mbështetje të kushtëzuar për këtë ide.

Ka një lloj konsensusi në rritje mes atyre që e kanë menduar seriozisht një gjë të tillë”, thotë Nir Eyal, drejtori i Qendrës së Universitetit Rutgers për Bioetikën në Nivelin e Popullsisë në SHBA.

Perspektiva e infektimit të individëve të shëndetshëm me një patogjen potencialisht vdekjeprurës mund të tingëllojë kundër logjikës, por sipas Eyal rreziku i vdekjes nga Covid-19 për dikë tek të 20-tat është rreth një në 3,000, I ngjashëm me rrezikun e dhurimit të veshkave.

“Sapo ta mendoni, është çuditërisht më e lehtë të aprovohet sesa dërgimi i vullnetarëve si punëtorë mjekësorë me kohë të pjesshme dhe praktika të tjera që kemi pranuar tashmë”, shton ai.

----- ----