Ballina LifeBizare Testet për Covid-19 tani do të dërgohen me dron

Testet për Covid-19 tani do të dërgohen me dron

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Një laborator gjerman po shpreson të kursejë kohën që duhet për të dërguar testet e koronavirusit nëpër Berlin duke përdorur dronë, duke shmangur kështu rrugët e bllokuara të kryeqytetit.

Kompania me bazë në Kaliforni “Matternet” aktualisht po teston dërgesat e dronëve midis një spitali dhe laboratori të Berlinit, një nga laboratorët më të mëdhenj në Evropë, transmeton rtv21.tv.

Rruga e dronit për në laborator është rreth 11 kilometra ndërsa droni fluturon dhe zyrtarët presin të shkurtojnë kohën standarde të dorëzimit nga një orë në rreth 10 minuta kur shërbimi në itinerar fillon në janar.

Përfundimisht, shpresa është që dronët të sigurojnë dërgesa të rregullta në laborator nga gjashtë pika rreth Berlinit, duke ruajtur minutat jetike nga koha e kthimit për testet COVID.

“E gjithë tema e ‘kohës për rezultat’ është me të vërtetë e rëndësishme, veçanërisht kur ekziston dyshimi për një infeksion”, tha Klaus Tenning, i cili po udhëheq projektin për Laburistët e Berlinit.

Secila rrugë do të shërbehet nga dy dronë që teorikisht mund të fluturojnë 24 orë në ditë. Bateritë në dron thjesht ndizen kur po mbarojnë, duke eleminuar kohën e karikimit.

Çdo dron mund të mbajë rreth 40 mostra. Nuk do të transportohen vetëm teste COVID, por çdo mostrat që duhet të ekzaminohet në një laborator.

Sipas agjencisë gjermane të kontrollit të sëmundjeve, Instituti Robert Koch, 175 laboratorë në Gjermani kanë një kapacitet të kombinuar testimi COVID-19 prej 307,000 testeve në ditë. Çdo javë kryhen mbi një milion teste standarde PCR për COVID-19, disa në qendrat e përcaktuara të provave, por edhe në praktikat e mjekëve dhe në spitale.

Matternet tashmë po përdor sisteme të ngjashme të shpërndarjes së dronëve në Zvicër dhe Shtetet e Bashkuara, por Berlini do të ketë sistemin e parë të tillë në Bashkimin Evropian. Kompania po pret që rregulloret e reja të dronëve të hyjnë në fuqi më 30 dhjetor përpara se të fillojnë operacionet e rregullta.

Nëse një motor prishet papritur, dronët kanë një parashutë. Ata gjithashtu mund të zbulojnë avionë të tjerë, të tillë si helikopterë dhe qendra e kontrollit do të lidhet me operacionet e helikopterëve për të shmangur një dron që fluturon në të njëjtën zonë.

Por, në pjesën më të madhe dronët janë plotësisht autonome.

“Ata fillojnë vetë dhe ndjekin një rrugë të paracaktuar dhe më pas zbarkojnë në mënyrë autonome në destinacion”, tha Alex Norman, menaxheri i projektit Matternet.

Faza tjetër e pandemisë së koronavirusit ka të ngjarë të fillojë kur vaksinat të bëhen të disponueshme./21Media

The post Testet për Covid-19 tani do të dërgohen me dron appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----