Ballina Shëndetësi Test në shtëpi për Corona-n: E keni apo jo, nga pirja e...

Test në shtëpi për Corona-n: E keni apo jo, nga pirja e kafesë në mëngjes

135
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Humbja e papritur e shijes dhe e erës është një simptomë e rëndësishme në zbulimin nëse dikush është i infektuar me koronavirus. Ju vetë mund të jeni i pari që e vini re këtë gjatë pirjes së kafesë në mëngjes.

Mungesa e aromës së kafesë në mëngjes mund të jetë shenja e parë që jemi infektuar me virusin dhe se duhet të qëndroni larg të tjerëve, t’i përmbahemi karantinës dhe të shkojmë për test klasik mjekësor.

“Ne kemi njohur prej kohësh që njerëzit mund të humbin nuhatjen e tyre pas infeksioneve të tjera virale, të tilla si gripi, por përqindja e njerëzve që kanë pasur këtë problem me COVID-19 është mjaft e lartë”, tha James Schëob, profesor i biologjisë zhvillimore, molekulare dhe kimike në Mjekësi i Universitetit Tufts.

Ky është një provë e thjeshtë dhe e lehtë që mund ta bëni në shtëpi. A keni erë kafeje të bluar dhe sa kohë e keni nuhatur atë? Nëse aromat tuaja janë të përziera, nuk mund ta njihni aromën ose aromat e tjera të njohura, mund t’ju duhet të telefononi mjekun tuaj.

Dhe portali Daily Coffee News kohët e fundit raportoi se mjekët gjithashtu përdorin dhjetëra lloje kafeje (pjesërisht për shkak të erës së fortë dhe pjesërisht për shkak të përdorimit të saj të gjerë në familje) si një lloj barometri ndijor.

---- ----
----
-----
-----