Ballina Lajme Bota/Rajoni Tërmeti rrafshon banesat, të paktën 4 të vdekur e 2 të plagosur...

Tërmeti rrafshon banesat, të paktën 4 të vdekur e 2 të plagosur në Turqi (FOTOT)

123
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

4 të vdekur dhe 2 persona janë plagosur. Ky është bilanci i deritanishëm nga tërmeti i fuqishëm që goditi mbrëmjen e sotme pjesën Lindore të Turqisë. Ministri i Brendshëm turk Süleyman Soylu pohoi se raportohet për 5 ndërtesa të shkatërruara në Elazig.

Sipas Autoritetit për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) të Turqisë, tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazığ në 8:55 p.m. (17:55 GMT) nga një thellësi prej 6.7 kilometra.

----

Menjëherë pas tërmetit fillestar 6.8 rihter, krahina u trondit më tej nga një seri pas goditjesh që shkonin midis magnitudave 5.4 në 3.3.

Sipas raporteve fillestare, tërmeti u ndje në provinca deri në Adananë jugore dhe Samsunin verior, së bashku me Sirinë veriore dhe Irakun.

----- ----