Ballina Lajme nacionale Tërmeti që goditi Shqipërinë në 1942, pasqyrim edhe në mediat franceze (DOKUMENTI)

Tërmeti që goditi Shqipërinë në 1942, pasqyrim edhe në mediat franceze (DOKUMENTI)

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

“Le Petit-Journal” ka botuar, të shtunën e 29 gushtit 1942, në faqen numër, një shkrim në lidhje me disa tërmete të rënda që kanë rënë asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar.

Ja çfarë shkruhej atë kohë: “Dje, në orën 8:15 të mëngjesit, qyteti i vogël i Peshkopisë, i cili gjendet në Shqipërinë e veriut, u godit nga një tërmet i dhunshëm. 80 përqind e shtëpive u shkatërruan. Tërmete janë regjistruar gjithashtu edhe në qytete të tjera shqiptare. Dëmtime të rënda raportohen në shumë fshatra. Thuhet se ka shumë të vdekur dhe të plagosur. Qeveria ka dërguar menjëherë ndihma për viktimat.

 

---- ---- ----
-----