Ballina Lajme Bota/Rajoni Tërmet i fuqishëm në Antarktik/ Qeveria kiliane alarm për cunami, braktisen shtëpitë

Tërmet i fuqishëm në Antarktik/ Qeveria kiliane alarm për cunami, braktisen shtëpitë

22
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lajmi i Fundit
Tërmet i fuqishëm në Antarktik/ Qeveria kiliane alarm për cunami, braktisen shtëpitë

Autoritetet kombëtare të Kilit kanë kërkuar ndjesë ndaj kilianeve, pasi kanë përhapur një alarm të rremë për një cunam që do të prekte vonat bregdetare.

Të shtunën, rreth orës 20:36 të mbrëmjes, Ministria e Brendshme kërkoi evakuimin dhe largimin e banorëve nga zonat bregdetare, për shkak se Antarktiku ishte goditur nga një tërmet 7.1 të shkallës rihter. Sipas njoftimit, vendi do të prekej nga cunami.

Por më pas ky paralajmërim rezultoi i rremë, duke detyruar autoritetet të përgënjeshtrojnë lajmin.

“Ne duam të sigurojmë qetësinë e popullit dhe ti themi atyre se nuk është e nevojshme të evakuohen, por vetëm baza në Antarktik”, tha Miguel Ortiz në një konferencë për shtyp.

Ai tha se agjencia pendohej për shqetësimet e shkaktuara nga mesazhet e saj, të cilat ai i fajësoi për një gabim teknik. Paralajmërimi për tsunami për Antarktidën u hoq më vonë.

Por sqarimi erdhi shumë vonë për të kontrolluar panikun. Njerëzit në qytetet bregdetare, përfshirë La Serena, në veri të Santiago dhe Valparaiso, filluan të largoheshin nga zonat afër bregdetit pas paralajmërimit.

Ndërsa kilianët po reagonin ndaj paralajmërimit, një dridhje e dytë, me madhësi 5.6, goditi rajonin kufitar Kili-Argjentinë

Lëkundja mat një thellësi prej 133 km , dhe ndodhi 30 km në lindje të Santiago.

Asnjë dëme nuk u raportua nga të dy tërmetet.

Pas tërmetit të parë, 80 njerëz u evakuuan nga baza kryesore e Kilit në Antarktik, Presidenti Eduardo Frei Montalva Baza në gadishullin Fildes në perëndim të ishullit King George dhe 55 të tjerë nga tre baza të tjera, së bashku me pesë baza të huaja.

Tërmeti i dytë ishte afër minierave të bakrit Codelco Andina dhe Teniente dhe Los Bronces të Anglo-PLC të PLC.

Rregullatori i minierave kiliane Sernageomin tha se punëtorët, operacionet minerare dhe objektet nuk kishin raportuar asnjë problem pas tërmetit.

 

Tërmet i fuqishëm në Antarktik/ Qeveria kiliane alarm për cunami, braktisen shtëpitë
Elda Capani

---- ----
----
----- ----
-----