Ballina Lajme Bota/Rajoni Temperatura mbi 45 gradë, ja cili shtet u “dogj” sot

Temperatura mbi 45 gradë, ja cili shtet u “dogj” sot

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Temperatura ekstreme po mbizotrojnë në Evropë.

Franca është përballur me temperatura të larta gjatë ditës së sotme.

CNN raporton se vendi i kulturës pati rekord këtë të premte duke shkuar në 45.1 gradë Celsius.

Kjo është shkallë më e lartë se rekordi i mëparshëm në vitin 2003, transmeton Indeksonline

Ndërsa, rreth 4,000 shkolla franceze u mbyllën ditën e sotme për shkak të nxëhtësisë së madhe. Vlen të theksohet se Evropa po lufton me nxehtësinë gjatë gjithë javës.

Gjermania, Polonia si dhe Republikën Çeke kanë shënuar rekorde në ngritje të temperaturave.

Ndërsa në Kosovë temepraturat maksimale kanë arritur në 33 gradë C.

---- ----
-----