Ballina LifeBizare Televizori i vjetër që e bëri telashe një fshat

Televizori i vjetër që e bëri telashe një fshat

13
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Një pronar i shtëpisë në Aberhosan, Powys, Uells nuk ishte në dijeni se televizori i vjetër do të lëshonte një sinjal i cili do të ndërhynte në të gjithë brezin e gjerë elektrik të fshatit.

Pas 18 muajsh inxhinierët filluan një hetim pasi një program i zëvendësimit të kabllove dështoi për të rregulluar çështjen.

I zoti i shtëpisë në siklet premtoi e nuk do ta përdorte më televizorin, përcjell portali rtv21.tv

Fshati tani ka një sinjal të qëndrueshëm me brez të gjerë.

Inxhinierët e Openreach u hutuan nga problemi i vazhdueshëm dhe vetëm kur përdorën një pajisje monitorimi gjetën gabimin.

I zoti i shtëpisë ndizte televizorin e në 7 të mëngjesit çdo mëngjes – dhe ndërhyrjet elektrike të emetuara nga televizori i tyre i dorës së dytë po ndikonin në sinjalin e brezit të gjerë.

Pronari, i cili nuk dëshiron të identifikohet, u “mortifikua” për të zbuluar se televizori i tyre i vjetër po shkaktonte problemin, sipas Openreach.

“Ata menjëherë ranë dakord ta fiknin dhe të mos e përdornin më”, tha inxhinieri Michael Jones.

Inxhinierët ecën nëpër fshat me një monitor të quajtur një analizues i spektrit për t’u përpjekur të gjejnë ndonjë “zhurmë elektrike” për të ndihmuar në identifikimin e problemit.

“Në orën 7 të mëngjesit, si ora, kjo ndodhi”, tha Z. Jones.

“Pajisja jonë kap një shpërthim të madh të ndërhyrjeve elektrike në fshat”.

“Doli që në orën 7 të mëngjesit çdo mëngjes pushtuesi do të ndizte televizorin e tyre të vjetër i cili, nga ana tjetër, do të nokautonte me brez të gjerë për të gjithë fshatin.”

TV u zbulua se po lëshonte një zhurmë të vetme impulsi të nivelit të lartë (SHINE), e cila shkakton ndërhyrje elektrike në pajisjet e tjera.

Jones tha se problemi nuk është kthyer që nga identifikimi i defektit.

Suzanne Rutherford, udhëheqësi kryesor i inxhinierit të Openreach për Uellsin, tha se gjithçka me përbërës elektrikë – nga dritat e jashtme te mikrovalët – mund të ketë ndikim në lidhjet me brez të gjerë.

“Ne thjesht do të këshillonim publikun të sigurohet që pajisjet e tyre elektrike të jenë të certifikuara si duhet dhe të përmbushin standardet aktuale britanike,” tha ajo.

“Dhe nëse keni një defekt, raportojeni atë në shkallën e parë ofruesit të shërbimit tuaj në mënyrë që ne të mund të hetojmë.”/21Media

The post Televizori i vjetër që e bëri telashe një fshat appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----