Ballina Teknologji Teknologjia mundeson takimin emocionues mes nenes dhe vajzes se saj te vdekur

Teknologjia mundeson takimin emocionues mes nenes dhe vajzes se saj te vdekur

60
SHPËRNDAJE

Dokumentari i Koresë së Jugut “I Met You” ka treguar se si teknologjia VR po i ‘rikthen’ në jetë të vdekurit. Ne kemi parë teknologjinë VR të përdorur në një larmi mënyrash të pabesueshme, por asgjë aq të jashtëzakonshme sa kthimi i të vdekurve në jetë.

Këtë javë rrjeti televiziv dhe radio me qendër në Korenë e Jugut “Munhwa Broadcasting Corporation” publikoi ​​një klip nga dokumentari i tyre special I “I Met You” duke treguar sesi kompania përdori VR dhe teknologji kthyese haptike për ribashkimin e Jang Ji-sung me vajzën e saj 7-vjeçare, Nayeon, e cila ndërroi jetë si rezultat i një sëmundje të rrallë të pashërueshme në vitin 2016.

Edhe pse një ribashkim virtual, është e qartë se ndodhi një ndikim të maadh emocional tek nëna e pikëlluar e katër fëmijëve.

Klipi prej 10 minutash tregon Jang Ji-sung në qendër të një studio të madhe me ekran të gjelbër të veshur me kufje HTC Vive Pro dhe më një palë doreza haptike të pajisura me Vive Trackers.

Nëna po qëndron ballë për ballë me një rrobot 3D të ndërtuar me kujdes nga Nayeon.

Ndërsa modeli dixhital shfaqet rreth e rrotull, Jang menjëherë shpërthen në lot ndërsa arrin të përqafojë fëmijën e saj të vdekur.

Skena e krijuar e bëri momentin edhe më shumë ndikues falë lëvizjeve realiste të Nayeon virtuale.

Sipas “Aju Business Daily”, ekipi i prodhimit u mundua për 8 muaj për të sjellë imazhin dhe zërin e Nayeon në jetë në VR.

Ata madje kanë përdorur përpjekjet e një modeli fëmijësh për të kapur lëvizje dhe gjeste më realiste përmes lëvizjes.

“Ndoshta është një parajsë e vërtetë. Takova Nayeon, e cila më thirri me një buzëqeshje, për një kohë shumë të shkurtër, por është një moment shumë i lumtur.

Unë mendoj se kam realizuar ëndrrën që kam dashur gjithmonë. Në një moment avatar u pyet Jang Ji-sung,” Ku ke qenë, mami? A ke menduar për mua?

Unë këtë bëj gjithë kohën”, kështu ishte momenti i takimit mes Jang Ji-sung dhe vajzës së saj.

Pas momentit të ritakimit, skena shpejt shndërrohet në një festë ditëlindjeje virtuale të kompletuar me tullumbace, dekorime, një tortë dhe një shumëllojshmëri të zbukurimeve të tjera shumëngjyrëshe. Dyshja ulen nga njëra-tjetra në një tryezë të bardhë dhe ndajnë një vakt me supë përpara se të festojnë festën duke ndezur qirinjtë në një tortë; Nayeon uron që nëna e saj të mos qajë, një detyrë e pamundur për Jang Ji-sung në atë moment shumë emocionues.

Pas disa ndërveprimeve të tjera të lehta, Jang Ji-sung e vendos vajzën e saj në shtrat për herë të fundit. Ajo përdori dorezat haptike për të prekur butësisht flokët e Nayeon, më pas ajo shndërrohet në një flutur engjëllore dhe fluturon rreth nënës së saj përpara se të zhduket në harresë.

“Tre vite më vonë, tani mendoj se duhet ta dua atë më shumë sesa ta humbas atë e të ndjehem e sëmurë në mënyrë që të jem e sigurt kur ta takoj më vonë.

Shpresoj që shumë njerëz do ta mbajnë mend Nayeon pasi të shikojnë shfaqjen”, ka shkruar Jang Ji-sung në profilin e saj.

Kur u pyet se pse ajo pranoi të shfaqej në kamera gjatë një takimi kaq emocional, Jang Ji-sung deklaroi se ajo e bëri këtë me shpresën për të ngushëlluar dikë që ka humbur një fëmijë si ajo, ose që ka humbur një vëlla ose një prind.

Megjithëse teknologjia e përdorur në këtë projekt është ende në fillimet e saj relative, është mjaft e qartë se sa e fuqishme mund të jetë VR kur përdoret nga ekipi i duhur për kauzën e duhur.

Duke shfrytëzuar fuqinë e pajisjeve të ndryshme, MBC bëri realitet ëndrrat e një nëne të pikëlluar.

 

VIDEO

The post Teknologjia mundeson takimin emocionues mes nenes dhe vajzes se saj te vdekur appeared first on LajmiFundit – Lajmet e Fundit nga Shqiperia.