Ballina Lajme nacionale Të moshuarit po maltretohen me pritje

Të moshuarit po maltretohen me pritje

14
SHPËRNDAJE

 

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Teuta Haxhiu ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të shfrytëzohen mekanizma, në mënyrë që të evitohen lajmërimet e pensionistëve në këtë kohë pandemie, meqë sipas saj të njëjtit po maltretohen.

Në seancë plenare, Haxhiu tha se pamjet para komunës, bankave dhe vendeve të tjera, ku të moshuarit janë të detyruar të presin për t’u lajmëruar se janë gjallë, janë të shëmtuara.

“T’i bëjë thirrje këtu qeverisë që t’i hjekin nga rruga pensionistët të cilët po duhen të lajmërohen brenda afatit gjashtë muaj. Janë pamje të shëmtuara, andaj ju lus që në këtë kohë pandemie mos kërkoni nga që pensionistët të lajmërohen. Pra, të bëhet e pamundur, t’iu shkohet në shtëpi nëse ka nevojë për të parë nëse janë gjallë. Por mos të maltretohen për të ardhur dhe për të treguar se janë gjallë. Kjo është diçka e shëmtuar duke parë në zyret që ne po i shohim në komuna por në kryeqytet”, ka kërkuar Haxhiu.

The post Të moshuarit po maltretohen me pritje appeared first on RTV21.

-----