Ballina LifeBizare Të mirat e kanellës për shëndetin që nuk i keni ditur

Të mirat e kanellës për shëndetin që nuk i keni ditur

55
SHPËRNDAJE

 

Kanella ishte konsideruar në mesjetë si një erëz luksoze në Evropë. Arabët e kishin transportuar atë përmes rrugëve të vështira tokësore dhe vetëm njerëzit e pasur kanë pasur mundësi ta blinin, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Sot, kanella mund të gjendet pothuajse në çdo kuzhinë. Por, kjo erëz e zakonshme është më shumë sesa thjesht një shtesë e shijshme në ëmbëlsira dhe mund të shkojë shumë larg për t’ju dhënë lëkurë të përsosur dhe për të përmirësuar mirëqenien tuaj.

Mund të minimizojë aknet

Kanella ka veti antimikrobike që janë të dobishme për trajtimin e puçrrave. Kjo erëz mund të shkatërrojë bakteret dhe kërpudhat që shkaktojnë njolla. Është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve të fuqishëm që mbrojnë trupin tuaj.

E bënë lëkurën tuaj të duket më e njëtrajtshme

Kanella rrit qarkullimin, duke sjellë gjak dhe oksigjen në lëkurë. Po ashtu, përmban një kimikat që zvogëlon ose ngushton indet e trupit. Mund të ndihmojë lëkurën tuaj të duket më e butë dhe të përmirësojë shëndetin e saj nga brenda dhe jashtë.

Ka veti anti-inflamatore

Inflamacioni ndihmon trupin tuaj të luftojë viruset dhe të riparojë dëmtimin e indeve. Por, nëse drejtohet kundër indeve të trupit tuaj, mund të bëhet e rrezikshme. Studimet kanë treguar se kanella ka veti anti-inflamatore dhe madje mund të lehtësojë ënjtjen.

Mund të ulë rrezikun e sëmundjes së zemrës

Sipas studimit, shtimi i kanellës në dietën tuaj mund ta mbajë zemrën tuaj të shëndetshme. Në studim, minjtë që ushqehen me një dietë të pasur me yndyrë me kanellë për 12 javë fituan më pak peshë sesa minjtë që konsumuan ushqime të yndyrshme pa kanellë. Një dietë e pasur me yndyrë mund të çojë në sëmundje të zemrës dhe shtimi i disa kanellës në ushqimin tuaj mund të ndihmojë në kompensimin e këtij rreziku./21Media

The post Të mirat e kanellës për shëndetin që nuk i keni ditur appeared first on RTV21.

-----