Ballina Lajme nacionale Tahirsylaj paralajmëron nga kjo ditë shi të madh e bubullima në Kosovë

Tahirsylaj paralajmëron nga kjo ditë shi të madh e bubullima në Kosovë

12
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Tahirsylaj paralajmëron se nga mesi i shtatorit do të ketë shi të madh e bubullima në Kosovë.

Nga mesi i shtatorit në Kosovë pritet që temperaturat të shënojnë rënie të vogël dhe do të ketë intervale të shkurtra të reshjeve të shiut.

Eksperti i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj ka thënë se këtë javë moti në Kosovë do të jetë i mirë, ndërsa nga mesi i muajit pritet që të ketë reshje të shiut, por që janë me intensitet të shkurtër dhe kalojnë shpejtë.

“Do të ketë reshje sporadike, në vende më malore pritet që nga java tjetër të ketë edhe breshër, por që nuk pritet të bëj dëme”, ka thënë Sylë Tahirsylaj

Tutje ai ka shpjeguar se vendi do të vazhdojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore të nxehta dhe pritet të jenë të qëndrueshme.

“Këto ditë moti do të jetë i përshtatshëm si për turizmin malor, ashtu edhe për atë bregdetar”, ka thënë për Metron eksperti i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj

Ndërkaq sot në Kosovë, moti do të jetë i nxehtë gjatë ditës dhe me vranësira të pjesshme gjatë mbrëmjes. Temperatura më e lartë do të arrijë vlerën prej 29 gradë Celsius dhe minimalja do të jetë 13 gradë.

---- ---- ----
-----