Ballina LifeBizare Swatini, vendi i monarkisë absolute, mbreti me 15 gra

Swatini, vendi i monarkisë absolute, mbreti me 15 gra

22
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -


Mbreti, i njohur si Ngwenyama ose “luani”, është i njohur për shumë gratë e tij dhe për respektimin e veshjes tradicionale.

Vendi është monarkia e fundit absolute e Afrikës dhe në vitet e fundit demonstruesit kanë bërë thirrje për një ndryshim në demokraci.

Djali i Sobhuza II, i cili mbretëroi për 82 vjet, mbreti Mswati III ka aktualisht 15 gra. Por ai nuk ka të krahasuar me numrin e madh të grave që ka pasur babai i tij, që sipas biografëve zyrtarë mori 125 gra gjatë sundimit të tij.

Pak vite më parë ai ndërroi edh emrin e shtetit të tij, nga Swaziland në Mbretëria Swatini.

---- ---- ----
-----