Ballina Receta Supa marokene e Ramazanit, ja si ta përgatisni

Supa marokene e Ramazanit, ja si ta përgatisni

32
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Përbërësit:

1 lugë gjalpë fletë selinoje (të grira imët)

1 konservë domate e zier 1 konservë qiqra (leblebi)

kripë, piper ▪ ¾ e gotës ujë të ftohtë

1 konservë e vogël me domate ½ gote majdanoz të freskët

Përgatitja:

Në një tenxhere të madhe shkrini gjalpin, shtoni vaj ulliri dhe në të marinoni qepën dhe selinon.

Shtoni domatet, ujin, shafranin, kripën dhe piperin.

Lërini le të vlojnë, pastaj zvogëlojeni zjarrin, mbulojeni me kapak dhe zieni derisa selinoja të zihet.

Shtoni brumin dhe qiqrat, përzieni mirë.

Ndërkohë, në një enë të vogël treteni ¾ e ujit dhe ½ e gotës së miellit.

Shtoni pire të domates dhe përzieni mirë. Lërini pak të qëndrojnë.

Kur brumi të jetë zier, qiteni përzierjen e miellit dhe domates në supë dhe përzieni derisa të vlojë.

Zieni 2-3 minuta në zjarr të ngadaltë, duke e përzierë herë pas here, transmeton Telegrafi.

 

---- ----
-----