Ballina Lajme Bota/Rajoni Studimi sipas grupit të gjakut: Kush janë më rezistentë dhe më të...

Studimi sipas grupit të gjakut: Kush janë më rezistentë dhe më të prekshëm nga koronavirusi

48
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ekspertët në Kinë kanë zbuluar se njerëzit me grupin e gjakut A janë më të prekshëm ndaj tendosjes së koronavirusit, ndërsa njerëzit me tip 0 janë të jenë më rezistentë. Pas analizimit të modeleve të gjakut të më shumë se 2,000 pacientëve të infektuar në Kinë, studiuesit zbuluan se ata me gjak të tipit A treguan një normë më të lartë të infeksionit dhe zhvilluan simptoma më të rënda. Ata me tip 0 kanë tendencë të përjetojnë simptoma më të buta nga sëmundja, të quajtur edhe Sars-CoV-2.

Wang Xinghuan, me Qendrën për Mjekësi të Bazuara në Dëshmi dhe Mjekësi Përkthyese në Spitalin Zhongnan të Universitetit Ëuhan, deklaroi: “Njerëzit e grupit të gjakut A mund të kenë nevojë për mbrojtje personale më të veçantë për të zvogëluar mundësinë e infeksionit.

----

“Pacientët e infektuar nga Sars-CoV-2 me grupin e gjakut A mund të kenë nevojë të marrin mbikëqyrje më vigjilente dhe trajtim agresiv.”

Në të kundërt, “grupi i gjakut 0 kishte një rrezik dukshëm më të ulët për sëmundjen infektive në krahasim me grupet e gjakut jo 0”, sipas një studimi që ata e publikuan në Medrxiv.org.

206 persona që ishin të përfshirë në studim vdiqën nga sëmundja dhe 85 prej tyre ishin me grup gjaku A ndërsa 52 me grup gjaku 0.

Gao Yingdai, një studiues në Laboratorin Shtetëror të Hematologjisë Eksperimentale në Tianjin i cili nuk ishte i përfshirë në studim, tha se studimi i ri “mund të jetë i dobishëm për profesionistët mjekësorë, por qytetarët e thjeshtë nuk duhet t’i marrin statistikat shumë seriozisht.”

Ai shtoi: “Nëse je tip A, nuk ka nevojë të bësh panik. Nuk do të thotë që do të infektoheni 100 përqind.

“Nëse jeni tip o, nuk do të thotë që të jeni plotësisht i sigurt. Ju ende duhet të lani duart dhe të ndiqni udhëzimet e dhëna nga autoritetet. “

Përpjekjet për të përmbajtur koronavirusin brenda kufijve të Kinës dështuan dhe COVID-19 ka shkuar globale, duke bërë që Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ta deklarojë atë një pandemi.

Shkencëtarët janë në një garë kundër kohës për të gjetur një kurë, me sëmundjen që çon në më shumë se 7,000 vdekje.

Tesco, Sainsbury, Asda dhe Aldi vënë kanë vendosur kufizime në sendet në mes të grumbullimit të koronavirusit. /Marrë nga Express.co.uk/

----- ----