Ballina Lajme Bota/Rajoni Studimi: Si erdhën qentë për herë të parë në Amerikë

Studimi: Si erdhën qentë për herë të parë në Amerikë

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Shkencëtarët kanë deklaruar se kishin zbuluar mbetjet më të vjetra të një qeni shtëpiak në Amerikë që datojnë më shumë se 10,000 vjet, duke sugjeruar që kafshët të shoqëronin valët e para të kolonive njerëzorë.

Mendohet se njerëzit kanë migruar në Amerikën e Veriut nga Siberia në fund të epokës së fundit të akullit, midis 30,000 dhe 11,000 vjet më parë.

Historia e qenve ka qenë e ndërthurur me njeriun që nga kohërat antike dhe studimi i ADN-së qenit mund të sigurojë një afat të mirë për vendosjen njerëzore.

Një studim i ri i udhëhequr nga Universiteti në Buffalo analizoi ADN-në mitokondriale të një pjese kockore të gjetur në Alaskën Juglindore.

Skuadra fillimisht mendoi se fragmenti i përkiste një ariu. Por ekzaminimi nga afër zbuloi se ishte pjesë e një femure të një qeni që jetonte në rajon rreth 10,150 vjet më parë dhe që ndante një prejardhje gjenetike me qentë amerikanë që jetonin para ardhjes së racave evropiane.

“Të dhënat tona ndihmojnë në sigurimin e jo vetëm një kohë por edhe një vendndodhje për hyrjen e qenve dhe njerëzve në Amerikat”, tha Charlotte Lindqvist, një biologe evolucionare nga Universiteti në Buffalo dhe Universiteti i Dakota e Jugut.

Ajo tha se gjetjet, të botuara në revistën Procedurat e Shoqërisë Mbretërore B, mbështesin teorinë se njerëzit mbërritën në Amerikën e Veriut nga Siberia.

“Alaska Juglindore mund të ketë shërbyer si një pikë ndalese pa akull dhe tani me ‘qenin tonë’ ne mendojmë se migrimi i hershëm njerëzor nëpër rajon mund të jetë shumë më i rëndësishëm sesa disa të dyshuar më parë,” tha Lindqvist.

Migrimet më të vjetra

Një analizë e kockave tregonte se qentë nuk mbërritën në Amerikën e Veriut menjëherë. Disa arritën më vonë nga Azia Lindore me popullin Thule, ndërsa huskitë siberiane u importuan në Alaskë gjatë Ngjitjes së Arit në shekullin e 19-të.

Ekziston një grindje e kahershme në lidhje me faktin nëse njerëzit e parë kanë hyrë në Amerikën e Veriut përmes një korridori kontinental që u formua ndërsa pllakat e akullit tërhiqeshin, apo përgjatë bregdetit të Paqësorit të Veriut mijëra vjet më parë.

Vlerësimet e mëparshme të moshës së qenve janë më të reja se fragmentet e gjetura nga Lindqvist dhe ekipi, duke sugjeruar që qentë të mbërrinin në kontinent gjatë migrimeve të mëvonshme, kontinentale.

Lindqvist tha se gjetjet e saj mbështesnin teorinë se qentë në fakt mbërritën në Amerikën e Veriut midis valëve të para të kolonëve njerëzorë.

“Ajo gjithashtu ka prova se skaji bregdetar i shtresës së akullit filloi të shkrihej të paktën rreth 17,000 vjet më parë, ndërsa korridori i brendshëm nuk ishte i vlefshëm deri rreth 13,000 vjet më parë,”  tha ajo për AFP.

“Edhe prova gjenetike se një rrugë bregdetare për amerikanët e parë mbi 16,000 vjet më parë duket më e mundshme. Studimi ynë mbështet që qeni ynë bregdetar është një pasardhës i qenve që morën pjesë në këtë migrim fillestar”.

---- ----
----
-----
-----