Ballina Shëndetësi Studimi më i ri: Covid-19 shkakton dëmtim të syve

Studimi më i ri: Covid-19 shkakton dëmtim të syve

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Lajmi i Fundit
Studimi më i ri: Covid-19 shkakton dëmtim të syve

Studimi i botuar në revistën Radiology, shqyrtoi rezonancën magnetike të 129 pacientëve në gjendje kritike në Francë midis 4 marsit dhe 1 majit.

Testet e avancuara treguan se 9 nga 129 pacientë ose 7% e tyre kishin një ose disa dëmtime në pjesën e syve.

Ato ishin kryesisht dëmtime ose bllokim i mundshëm i enëve të gjakut, gjakderdhje të vogla në sy ose prishje të fijeve nervore. Të gjithë, përveç njërit prej pacientëve të prekur kishin dëmtime në të dy sytë.

Të dhënat tona mbështesin nevojën për shqyrtim dhe ndjekje të pacientëve për të siguruar trajtimin e duhur dhe për të përmirësuar menaxhimin e shfaqjeve potencialisht të rënda ofiologjike”, thanë autorët e studimit.

Studimi më i ri: Covid-19 shkakton dëmtim të syve
Zenilda Beqaj

---- ----
----
----- ----
-----