Ballina Shëndetësi Studimi i fundit: Kjo është arsyeja e vërtet e infarktit në zemër

Studimi i fundit: Kjo është arsyeja e vërtet e infarktit në zemër

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Infarkti në zemër tek njerëzit është një gjë e zakonshme, por ky fenomen është i rrallë tek njerëzit. Dhe mesa duket hulumtuesit e kanë kuptuar arsyen pse

Faktorët e rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare tek njerëzit përfshijnë: moshën, hipertensionin, obezitetin etj. Gjithsesi, në 15% të rasteve të sëmundjeve kardiovaskulare të shkaktuara nga ateroskleroza nuk shkaktohet nga asnjë nga këta faktorë, raporton “CNN”.

Gjitarët si shimpanzetë ndajnë disa nga këta faktorë të rrezikut për këto sëmundje.Por, rallë përjetojnë infarkt në zemër. Nëse përjetojnë nuk është për shkak, aterosklerozës, transmenton lajmi.net.

Studiuesit mendojnë se arsyeja se pse njerëzit përjetojnë këtë sëmundje është për shkak evoluimit. Ata mendojnë se ka pasur një humbje në gjenin “CMAH”, në paraardhësit e njerëzve para 2 deri 3 milion viteve, dhe kjo ka çuar deri në sëmundjet kardiovaskulare../Lajmi.net/

---- ---- ----
-----