Ballina AKTUALE Stafi i Krizave në pritë, mjekët po kërkojnë mbylljen e plotë në...

Stafi i Krizave në pritë, mjekët po kërkojnë mbylljen e plotë në Serbi

442
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Sot, Shtabi i Krizave të Republikës të Serbies, për parandalimin e përhapjes së COVID-19, do të rishikojë shtrëngimin e masave mbrojtëse dhe kufizimet e reja.

Pritet që efektet e vendimit nga e premtja do të merren në konsideratë, sipas të cilit furnizuesit e ushqimit dhe qendrat tregtare kanë punuar deri në orën 2 të fundjavës.

Ky ishte rezultat i një kompromisi midis pjesës mjekësore të Selisë, e cila ishte mbyllur për pesë ditë, dhe anëtarëve të tjerë që ishin në favor të mos shkurtimit të orëve të punës të furnizuesve të ushqimit.

Vendimi që restorantet, kafenetë, qendrat tregtare të punojnë deri në orën 2 të pasdites është marrë në mënyrë që të parandalohet rritja e mëtejshme e numrit të njerëzve të infektuar rishtas, e cila është regjistruar në Serbi çdo ditë në ditët e mëparshme.

Dr. Radmilo Janković thotë se “mënyra e vetme për të thyer rrethin vicioz dhe për të zvogëluar rritjen e numrit të të sapo infektuarve është një” bllokim “i rreptë.

Gjithçka duhet të mbyllet për dy ose tre javë, me vazhdimin e vaksinimit me të njëjtin ritëm, përndryshe gjithçka që kemi bërë deri tani bie në ujë. Shumë njerëz janë në kujdes intensiv, në aparate për frymëmarrje dhe shumë prej tyre vdesin pas dozës së parë të vaksinës sepse nuk i respektojnë aspak masat dhe nuk do të dëgjojnë që imuniteti të mos krijohet sa më shpejt që të marrin vaksina, por shumë më vonë – tha Dr. Janković, Zëvendës Drejtor i Klinikës Universitare të Klinikës, qendra Nish, raporton Novosti.

---- ----
-----