Ballina Lajme nacionale “S’pjerdh Iliri nga ODIR-i”, gazetari rikthen 2001: Berisha dhe Meta, asgjë s’ka...

“S’pjerdh Iliri nga ODIR-i”, gazetari rikthen 2001: Berisha dhe Meta, asgjë s’ka ndryshuar!

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kriza politike në Shqipëri sa vjen e thellohet dhe hije frike dhe dyshimi e rrethojnë ecurinë e vendit, pas vendimit të Presidentit ilir Meta për të shtyrë zgjedhjet lokale të 30 qershorit, ndërkohë që Partia Socialiste është e bindur për të çuar popullin drejt kutive të votimit.

Në kulmin e kësaj përplasje politike, janë gazetarët ata që bëjnë edhe komentet e tyre për mënyrën se si do të vijë zgjidhja.

Ndër ta edhe gazetari i kronikës, Artan Hoxha, i cili me një postim në Facebook rikthen një titull epik të gazetës “Tema” në vitin 2001 dhe më të tregon se situata është e njëjta, s’ka ndryshuar aspak.

“Titulli i gazetës Tema ne vitin 2001 kur kryeminister ishte Ilir Meta… Titulli;”S’pjerdh Iliri nga ODIR-i”… Ne atë kohe opozita e djathte dhe misioni monitorues i ODIR ankoheshin se kryeministri socialist Meta kishin vjedhur zgjedhjet”, shkruan Hoxha, duke kujtuar kohën kur Sali Berisha kërkonte të vinte në pushtet duke anatemuar rezultatin e zgjedhjeve.

Dhe më tej për të plotësuar mozaikun ai shton: “Tani Meta është president dhe po kujdeset qe opozitës se djathte te mos ia vjedhë votat kryeministri Rama i PS-se…”.

“Pra opozita e djathte qe dikur e akuzonte për hajdut votash si kryeministër, sot i ka varur shpresat tek ai për t’ia mbrojtur votat nga hajdutet si president.. Asgjë nuk ka ndryshuar edhe pas 18 vitesh, ….”, thekson ai.

---- ---- ----
-----