Ballina Receta Speca të mbushur

Speca të mbushur

78
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Përbërësit:

  • 2 -3 domate te mesme te kuqe
  • 5 speca ngjyra te ndryshme
  • 1 thelp hudher
  • 1 qepe e vogel
  • 500 gr mish i bluar
  • 1 filgjan oriz
  • Melmesa si vegete,piper i kuq,piper i zi,rigon,borzilok etj
  • Pak krip
  • 50 ml vaj
  • 150 gr djath kackavall

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Udhëzimet:

Qepen dhe hudhren e grijme imet dhe qesim ne tigan.

Shtojme vajin dhe fergojme derisa te zzbutet qepa.

Shtojme domatet e kuqe te qeruara dhe te grira imet.

Ziejm derisa te behen domatet ne forme salceje.

Ne kete mase shtojme mishin e bluar,melmesat dhe orizin.

Perzijme dhe fergojme derisa mishi te ndrroje ngjyren.

Sepcat i pastrojme,largojme farat dhe prejme pergjysem per se gjati.

Mbushim specat me  mishin e ferguar,dhe radhisim ne tepsi te lyer me pak vaj.

Persiper qesim kackavall te grire ne rende dhe domate te vogla per dekor.

Pjekim ne furre per 180 grade per 40 min uta.

Qe tava me specat e mbushur te behet me e bute e mbulojme me alufolie dhe 10 minuta para se te perfundoj,largojme alufolien,ne kete menyre mishi zihet me shpjete dhe mbetet i bute

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

The post Speca të mbushur appeared first on Kuzhina Shqiptare.

---- ---- ----
-----