Ballina AKTUALE Sot u bë promovimi i pllakës përkujtimore të Jonuz Musliut

Sot u bë promovimi i pllakës përkujtimore të Jonuz Musliut

862
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Sot në fshatin Konçul vendin e lindjes të Jonuz Musliut, dhe vendin e rezistencës kombëtare, dhe vendin e vendimeve historike për qështjen e Luginës u bë promovimi i pllakës përkujtimore të Jonuz Musliut.

Pllaka përkujtimore për të nderuar vepëren e ish zëdhënsit politik të UÇPMB-së u vendos sot në fshatin Konçul në vendin ku edhe është varrosur Jonuz Musliu, të pranishëm ishin qytetarë të shumtë dhe figura Politike .

Jonuz Musliu ka lindur më 5 janar të vitit 1959, në fshatin Konçul të komunës të Bujanocit, ka qenë i burgosur politikë, ushtarë në Ushtrien Çlirimtare të Kosovës dhe pas transferimit në TMK ai ishte angazhuar edhe si eprorë, pas fillimit të rezistencës së armatosur në fshatin Dobrosin, Musliu u angazhua si udhëheqës politik i Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, pas përfundimit të luftës të armatosur pas nënshkrimit të marrëveshjes së Konçulit, Musliu formoj subjektin e tij politik për të qëndruar gardiam i marrëveshjes së Konçulit dhe i popullit Shqiptarë i KosovësLindore siç e quante vetë Musliu, nga viti 2014 ishte kryetar i Këshillit Nacional Shqiptar, si dhe Kryetar Kuvendi në Bujanoc për disa mandate, ndërsa për herë të fundit ishte zgjedhur në vitin 2016. Ndërroi jetë më datë 18 janar 2018

---- ----
----
----- ----
-----