Ballina Lajme nacionale Sot pesë vjet u bënë nga heqja e barrikadës që ndau Mitrovicën

Sot pesë vjet u bënë nga heqja e barrikadës që ndau Mitrovicën

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Mitrovica vazhdon të jetë temë e ndishme edhe sot e kësaj dite.

Gjatë natës së 17 qershorit 2014 u largua barrikada mbi lumin Ibër, e cila që nga viti 2011 ishte simbol i ndarjes fizike së veriut të Kosovës.

Aksioni për heqjen e kësaj barrikade, që dikur ishte vendosur nga të ashtuquajturat “rojat e urës”, është hequr nga të njëjtit, dhe ka zgjatur rreth katër orë, ndërsa nuk është shënuar ndonjë incident.

Gjatë këtij aksioni, mbi urë janë vërejtur forca të shtuara të Policisë së Kosovës dhe karabinierëve italianë, të cilët nuk lejonin praninë e qytetarëve afër urës.

Ndryshe, heqja e barrikadës e cila prej shumë kohësh ka ndarë qytetin e Mitrovicës dhe ka penguar lirinë e lëvizjes u bë nga dy ekskavatorë që kanë ardhur nga veriu.

---- ---- ----
-----