Ballina Lajme Bota/Rajoni “S’kemi nevojë as për SHBA, e as për Rusi e Kinë”: Kuba...

“S’kemi nevojë as për SHBA, e as për Rusi e Kinë”: Kuba komuniste drejt vaksinës së parë anti-COVID

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Kandidati kuban për vaksinën kundër virusit Corona ka hyrë në fazën e tretë të ekzaminimit dhe kjo është vaksina e parë e vendit të Amerikës Latine që ka arritur deri në këtë fazë, njoftoi qeveria.

Rekrutimi i 44,000 vullnetarëve të moshës 19 deri 80 vjeç për vaksinën Soberana 2 ka filluar tashmë, tha Instituti Kuban i Vaksinave Finlay.

Vaksinat e para të testit do të administrohen në Havana javën e ardhshme, raporton AFP.

Vullnetarët do të ndahen në tre grupe: disa do të marrin dy doza të vaksinës 28 ditë larg, një grup tjetër do të marrë dy doza dhe një përforcues të tretë shtesë të imunitetit dhe një grup i tretë do të marrë një placebo.

Zhvillimi i vaksinave të tyre që nga vitet ’80

Faza e tretë e provës do të përfundojë tre muaj pasi është injektuar doza e tretë, tha Instituti Yury Valdes.

Sidoqoftë, nëse rezultatet janë premtuese, aprovimi i përdorimit emergjent mund të kërkohet para atëherë.

Shteti komunist, i cili njoftoi se donte të vaksinonte të gjithë banorët këtë vit, u kursye relativisht nga pandemia COVID-19, me pak më shumë se 53,000 raste të raportuara dhe 333 vdekje në një popullsi prej 11.2 milion njerëz.

Nën sanksionet e SHBA, kombi ishull filloi zhvillimin e vaksinave të veta në vitet 1980 dhe zbuloi vaksinën e parë kundër bakterit meningokoksik B, shkaku i meningjitit.

Katër kandidatë për vaksinën COVID-19

Kuba po punon për katër kandidatë për vaksinën e koronavirusit.

Soberana 2, si Novavax, e zhvilluar në Amerikë, është një vaksinë e bazuar në proteina rekombinante.

Funksionon duke krijuar thumba në sipërfaqen e virusit Corona dhe duke i futur ato në trup, duke trajnuar sistemin imunitar të njohë “ndërhyrës” të tillë dhe t’i godasë ata në rast të një infeksioni aktual.

Vaksinat rekombinante, ndryshe nga ato që përdoren tashmë, nuk kërkojnë ftohje ekstreme.

---- ----
----
-----
-----