Ballina Sport SKANDALI: Ilir Meta bën futbollistin afrikan me pasaportë shqiptare në mënyrë të...

SKANDALI: Ilir Meta bën futbollistin afrikan me pasaportë shqiptare në mënyrë të paligjshme

57
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Winful Cobbinah është një nga futbollistët më kryesorë të skuadrës së Tiranës. Futbollisti ganez ndihmoi jo pak bardheblutë në arritjen e titullit kampion.

Futbollisti nuk e nisi mirë sezonin e ri futbollistik, ajo ndeshja me Crvena Zvezdën dhe me Youn Boys, bënë që kritika të shumta të binin drejt tij.

Udhëtimi drejt Ganës, për shkak se u bë baba ndoshta mund ta ketë çekulibruar futbollistin, që tashmë do të shijojë edhe nënshtetësinë shqiptare.

Presidenti Ilir Meta, përmes një dekreti, ia ka mundësuar këtë gjë.

Kësisoj, ai hap një vend për dikë tjetër të huaj në formacionin e Tiranës, duke pasur parasysh kushtet e FSHF-së që lejohen në fushë vetëm 4 të huaj.

Megjithatë çudia është te fakti se një i huaj duhet të bëjë pesë vite në Shqipëri për të marrë nënshtetësinë, ndërsa Cobbinah ka vetëm 2 vjet që luan futboll në vendin tonë.
E gjitha kjo u bë për të ndihmuar Tiranën para ndeshjes së Europa League kundër Young Boys,pasi pasaporta ganeze nuk ia mundësonte dot të udhëtonte drejt Zvicrës.
Nënshtetësia e Winful Cobbinah

 

---- ----
----
----- ----
-----