Ballina Lajme nacionale Sipas votave të numëruara deri sot, kështu do të bëhet ndarja e...

Sipas votave të numëruara deri sot, kështu do të bëhet ndarja e ulëseve në Kuvend

83
SHPËRNDAJE

Kështu do të duket kuvendi sipas votave të numëruara deri më tani.

Pas numërimit të gjitha votave me kusht, sipas analistit dhe njohësit shumë të mirë të procesit zgjedhor, Blerim Vela, NISMA e Fatmir Limajt do ta kalojë pragun dhe do të fitojë 6 deputetë.

Sipas tij, me rezultatin aktual Vetëvendosje do të ketë 29 deputetë, LDK 28, PDK 24 dhe AAK 13.

Ndërkohë pritet edhe numërimi i një pjesë të votave të ardhura nga diaspora të cilat nuk kishin arritur me kohë në Kosovë, e për numërimin e të cilave ka marrë vendim dje Gjykata.

Postimi i plotë i Blerim Velës:

Ndarja e uleseve ne Kuvendin e Kosoves sipas votave te numeruara deri tani:

LVV: 29

LDK: 28

PDK: 24

AAK: 13

NISMA: 6

Nese Nisma nuk e kalon pragun:

LVV: 31

LDK: 30

PDK: 25

AAK: 14

-----