Ballina Shëndetësi Sinusiti kronik, ja arsyet për të mos nënvlerësuar këtë çrregullim

Sinusiti kronik, ja arsyet për të mos nënvlerësuar këtë çrregullim

68
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

I njohur gjithashtu si rinosinusit, sinusiti kronik është një gjendje e pazakontë e karakterizuar nga inflamacioni i vazhdueshëm dhe progresiv i sinuseve.

Këto të fundit, të vendosura brenda faqeve dhe ballit, janë katër zgavra të mbushura me ajër. Funksionet e tyre janë të ndryshme: ato përmirësojnë perceptimin e erërave, amplifikojnë tingujt dhe zërin, e bëjnë kafkën më pak të rëndë, mbajnë lagështirë ngrohin dhe pastrojnë ajrin e thithur.

Ndryshe nga sinusiti akut i cili shfaqet shpejt dhe shërohet në 2-3 javë, sinusiti kronik zakonisht ka një kohëzgjatje minimale prej 12 javësh. Kjo gjendje ndërhyn në kullimin e mukusit të pranishëm në sinuse. Akumulimi i këtij sekreti përfaqëson një faktor të favorshëm për rritjen e patogjenëve, veçanërisht të tipit bakterial.

Ka shkaqe të shumta që shkaktojnë sinusit kronik. Këto përfshijnë polipet e hundës, rritjet e buta të tumoreve beninje (të shumëfishta ose të vetmuara) prania e të cilave pengon kalimin e ajrit.

Mos nënvlerësoni sëmundjet alergjike (rinitit, ethet e barit) të cilat, duke shkaktuar ënjtje të indeve që përbëjnë sinuset paranazale, lehtësojnë zhvillimin e proceseve infektive dhe praninë e septumit të hundës së devijuar. Kjo ndodh kur petëza e kërcit të osteo-kërcit e vendosur në mes të dy zgavrave të hundës pëson një devijim në të djathtë ose në të majtë me ngushtimin pasues të kanalit të vrimës së hundës së prekur.

Sytë gjithashtu u përqëndruan në traumat e fytyrës, infeksionet dentare dhe të frymëmarrjes (ftohjet, gripi) dhe në disa sëmundje të tilla si sarkoidoza, fibroza cistike, refluksi gastroezofageal, AIDS dhe astma. Faktorë të tjerë të rrezikut që mund të shkaktojnë këtë sëmundje përfshijnë: pirja e duhanit, diabeti, përdorimi i ilaçeve, dyskinesia primare ciliare.

Simptomat e sinusitit kronik janë lehtësisht të njohura: bllokimi i hundës dhe / ose mbingarkesa, dhimbje, hidhërim dhe ënjtje rreth syve, që ndikojnë në ballë, në hundë, në faqe, ndjenjën e zvogëluar të nuhatjes dhe shijes, shkarkimet mukus i trashë i verdhë ose jeshil nga hunda ose drejt gojës.

Në këto manifestime mund të shtohen shenja të tjera klinike:lodhje, dhimbje veshi, parehati në nofull ose harkun e sipërm të dhëmbëve.

Ndryshe nga sinusiti akut, sinusiti kronik nuk karakterizohet nga ngritja e temperaturës. Komplikimet më të rëndësishme konsistojnë në sulmet e astmës dhe zhvillimin e gjendjeve infektive të cilat mund të çojnë në shfaqjen e meningjitit, probleme vizuale dhe mpiksjes së gjakut brenda enëve të gjakut që furnizojnë sinuset paranazale.(Il Giornale, “Si”)

---- ---- ----
-----