Ballina Lajme Bota/Rajoni Si vaksinat u bënë “municion” në diplomacinë globale: BE po mbetet prapa,...

Si vaksinat u bënë “municion” në diplomacinë globale: BE po mbetet prapa, por gara nuk ka mbaruar

38
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Vaksinat Covid-19 nuk lakmohen thjesht si mbrojtje nga virusi vdekjeprurës, ato janë gjithashtu një monedhë në betejën për ndikimin global, thonë ekspertët, veçanërisht midis Kinës dhe Rusisë.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë kursyer vaksinat e tyre për Amerikanët, dhe Europianët luftojnë me lindjen, Pekini dhe Moska, si dhe India, kanë pastruar prestigjin e tyre duke ndarë rezervat e vaksinave me vendet e varfra dhe të prekshme.

“Marrja e këtyre vaksinave në krahët e miliarda njerëzve është tani sfida më e ngutshme për komunitetin ndërkombëtar. Kjo është, në një mënyrë të foluri,” garë e re e armëve “,” sipas The Soufan Center, një organ kërkimor.

Kina, e cila ishte tashmë përpara lojës në fillimin e pandemisë me shpërndarjen e maskave, ka furnizuar disa vende me vaksina, ndonjëherë falas.

Rreth 200,000 doza shkuan në Algjeri, Senegal, Sierra Leone dhe Zimbabve, 500,000 në Pakistan dhe 750,000 në Republikën Dominikane.

“Kina arriti të paraqitej si një kampion i vendeve të jugut në një kohë kur veriu tregoi egoizëm të plotë,” i tha AFP Bertrand Badie, një profesor për marrëdhëniet ndërkombëtare në universitetin Science-Po në Paris.

Ndërkohë, Rusia është duke shpërndarë me krenari vaksinën e saj Sputnik V, të quajtur pas satelitëve të parë të lëshuar nga Bashkimi Sovjetik.

Në fillim u përqesh në Europë, vaksina ka fituar besueshmëri pas një vlerësimi pozitiv në revistën mjekësore The Lancet.

Tre vende të BE-së si Hungaria, Sllovakia dhe Republika Çeke zgjodhën vaksinën ruse pa pritur miratimin nga Agjencia Europiane e Barnave (EMA), ndërsa Europa lufton me vonesa të gjata në shpërndarjen e dozës së vaksinës.

‘Mënyra e rimarrjes së pushtetit’

“Për Rusinë, t’i tregojë botës se në fund të fundit ajo vuajti më pak nga koronavirusi sesa Shtetet e Bashkuara, dhe se Rusia është shumë më efikase (me vaksina) sesa vendet e Europës Perëndimore, është një mënyrë për të rimarrë pushtetin,” tha Badie për AFP.

“Në marrëdhëniet ndërkombëtare, imazhi që ju projekton është vendimtar,” tha ai, duke shtuar se Presidenti rus Vladimir Putin ka një “vullnet obsesiv për të rivendosur fuqinë ruse, për të pasur barazi me botën perëndimore dhe për t’u respektuar”.

Sidoqoftë, Rusia është e përmbajtur nga kapaciteti i saj i kufizuar i prodhimit dhe i është dashur të ndajë plaçkat e ndikimit të ri global me Kinën.

Pekini e ka ndihmuar Serbinë të bëhet udhëheqësi i vaksinimit Covid të Europës kontinentale.

Hungaria ka porositur pesë milion doza në Sinopharm China, të mjaftueshme për të vaksinuar një të tretën e popullsisë së saj.

“Pekini ka lidhur masat për të luftuar pandeminë Covid-19 në vendet përfituese të ndihmës me perspektivën e bashkëpunimit post-pandemik brenda kornizës BRI”, projekti masiv i infrastrukturës së Nismës së Rripave dhe Rrugëve, sipas SWP, një fondacion gjerman i kërkimit politik.

“Mbi të gjitha, Pekini dëshiron të perceptohet ndërkombëtarisht si një” fuqi e madhe e përgjegjshme “,” tha ajo.

India, e cila është një gjigant i prodhimit të vaksinave, ka filluar të furnizojë fqinjët e saj, duke përfshirë Nepalin, Bangladeshin dhe Sri Lanka. Vendet më të vogla gjithashtu po përdorin vaksinat si municion diplomatik.

Izraeli, i konsideruar si kampion botëror i vaksinimit, ka furnizuar me doza Hondurasin, dhe gjithashtu Republikën Çeke e cila po planifikon të hapë një përfaqësi diplomatike në Jeruzalem.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë furnizuar me donacione të synuara në Gaza, një territor Palestinez nën bllokadën e Izraelit dhe në Tunizi.

BE po mbetet prapa diplomatikisht, por gara nuk ka mbaruar, sipas një diplomat të lartë të BE.

Rusët dhe Kinezët vazhduan “në një mënyrë mjaft të pakontrolluar, pa kaluar nëpër të gjitha hapat e vlefshmërisë”, tha diplomati.

“Sidoqoftë kjo është një maratonë, do të ketë një gjysmë kohe të dytë, mbase edhe një të tretë,” tha ai.(scan)

---- ----
----
-----
-----