Ballina Lajme Bota/Rajoni Si po torturohen myslimanët e Kinës (FOTO)

Si po torturohen myslimanët e Kinës (FOTO)

152
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Mijëra myslimanë të komunitetit ujgur të Kinës janë duke punuar në kushte të rënda në fabrikat që furnizojnë disa nga markat më të mëdha në botë, thuhet në raportin e Institutit Australian për Politika Strategjike.

Kina ka ndaluar tashmë rreth një milion ujgurë në kampe internimi, duke i ndëshkuar dhe indoktrinuar ata. Por, zyrtarët kinezë thonë se kampet kanë për qëllim luftimin e ekstremizmit.

Raporti i ri vjen pasi një zyrtar i lartë kinez ka thënë në muajin dhjetor se disa ujgurë që mbaheshin në kampe, tani janë “diplomuar”.

Raporti i Institutit Australian për Politika Strategjike vlerëson se në periudhën 2017-2019, mbi 80,000 ujgurë janë marrë nga rajoni Ksinjiang dhe janë dërguar për të punuar nëpër fabrika në gjithë Kinën.

Thuhet se disa prej tyre janë nxjerrë direkt nga kampet e paraburgimit.

---- ---- ----
-----