Ballina LifeBizare Si përfundoi me 500 mace e qen në shtëpi gruaja që nuk...

Si përfundoi me 500 mace e qen në shtëpi gruaja që nuk i donte kafshët

37
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Më shumë se një duzinë mace dhe qen kërkojnë vëmendjen e Maryam al-Balushi ndërsa ajo shpërndan ushqime në një shtrat në shtëpinë e saj në kryeqytetin e Omanit, Muscat në Gadishullin Arabik.

Pavarësisht ankesave nga fqinjët dhe shpenzimeve në rritje, ajo ka grumbulluar 480 mace dhe 12 qen, duke i përshkruar kafshët shtëpiake si një humor i mirë dhe shoqërues më të mirë se njerëzit.

“Zbuloj se kafshët, veçanërisht macet dhe qentë, janë më besnikë se njerëzit”, tha ajo ndërsa macet hidheshin mbi dhe nga një shtyllë gërvishtëse afër.

Jetime në moshë të re, Balushi ka rritur familjen e saj gjatë dekadës së fundit, duke u identifikuar me miqtë e saj me gëzof, shumë prej të cilave u shpëtuan nga jeta e vështirë në rrugë.

Balushi shpenzon rreth 7,800 dollarë në muaj për t’u kujdesur për krijesat, 17 prej të cilave janë të verbër, duke i ushqyer dhe pastruar me zell, si dhe duke i çuar te veterineri për kujdes mjekësor, transmeton rtv21.tv.

Shtëpia e saj tani është plot me kafaze, që i lë jashtë për të ushtruar dhe për të luajtur me rotacion.

“Gjithçka filloi në vitin 2008 kur djali im bleu një mace të vogël Persiane”, tha Balushi, 51 vjeç, një nëpunëse civil në pension.

“Si shumë nëna, unë refuzova ta shikoja pasi nuk më pëlqyen kafshët dhe djali im nuk i kushtoi shumë vëmendje ose nuk kujdesej për higjienën e saj.”

Por dy vjet më vonë Balushi e gjeti veten duke kërkuar një mace tjetër dhe qasja e saj u transformua.

Pasi bleu shtëpinë e saj në vitin 2014 pas ankesave në lidhje me koleksionin e saj në rritje, ajo ishte në gjendje të merrte më shumë kafshë.

Balushi u frymëzua nga një ish fqinj i cili ushqente endacakë me mbetje shtëpiake.

Ajo thotë se koleksioni i saj mbresëlënës i maceve dhe qenve e ka ndihmuar atë të shmangë depresionin.

“Unë isha në një vend të errët dhe ata ishin shpëtimi”, tha ajo./21Media

The post Si përfundoi me 500 mace e qen në shtëpi gruaja që nuk i donte kafshët appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----