Ballina Lajme nacionale “Si në Rambuje e Vjenë”, Thaçi: Do t’ia dalim me sukses edhe...

“Si në Rambuje e Vjenë”, Thaçi: Do t’ia dalim me sukses edhe në Uashington përballë Serbisë

34
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se Kosova do të shënojë edhe një sukses në bisedimet me Serbinë, që sipas të gjitha gjasave do të nisin në Uashington më 27 qershor.

----

Thaçi në një konferencë për medie ka thënë se institucionet e Kosovës i janë përgjigjur pozitivisht ftesës së SHBA-së për takim mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington më 27 qershor.

“Institucionet e Kosovës, pas ftesës së SHBA-së të presidentit Trump, konkretisht ambasadorit Grennell për të vazhduar dialogun me Serbinë, janë përgjigjur pozitivisht dhe njëkohësisht mirëpresin këtë hap të rëndësishëm vendimtar dhe shumë të drejtë të SHBA-së me besim të plotë se me të vërtetë është koha që edhe konkretisht të lëvizim përpara si shtet dhe si shoqëri, por edhe për paqen në tërë rajonin e Ballkanit Perëndimor”, ka thënë Thaçi.

I pari i vendit beson se ky proces është për njohje reciproke mes dy shteteve, që do t’i sigurojë Kosovës ulëse në OKB.

“Uashingtoni e ka thënë qartë se ky proces është për njohje reciproke mes Kosovës dhe Serbisë, por edhe për të vazhduar angazhimet për anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare dhe në veçanti për anëtarësim në OKB”, u shpreh Thaçi.

Ai më tej ka thënë se të bashkuar dhe me partneritet me SHBA-në Kosova do të shënojë një sukses, sikurse në bisedimet në Rambuje, që sollën çlirimin e Kosovës dhe ato të Vjenës për pavarësi.

“Të bashkuar dhe në partneritet me SHBA-në, jam i bindur se do t’ia dalim me sukses dhe do të kemi rezultate konkrete. Kështu ka qenë edhe në Rambuje, kështu ka qenë edhe në Vjenë dhe jam i bindur se kështu do të jetë edhe në Uashington”, ka shtuar presidenti i vendit. /Zëri

 

Konferencë për media (Drejtpërdrejt)

Konferencë për media (Drejtpërdrejt)

Publiée par Hashim Thaçi sur Mardi 16 juin 2020

----- ----