Ballina Lajme Bota/Rajoni Si Kili u bë lider në vaksinimin kundër Covid-19

Si Kili u bë lider në vaksinimin kundër Covid-19

12
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Nga Rafael Romo – CNN

Ishte fundi i majit. Bota po bëhej e pafuqishme përballë pandemisë Covid-19. Virusi po përhapje me shpejtësi duke shkaktuar në të gjithë botën atë që më vonë u quajt “vala e parë” e infeksioneve. Pasi Kina, Italia, Britania e Madhe ishin bërë zona të nxehta virusi. Më pas zona të kuqe u bë New York, dhe në fund të pranverës, koronavirusi u përhap në të gjithë Amerikën e Jugut.

Deri më 27 maj, Kili, së bashku me Perunë, kishin arritur nivelet më të larta të infeksionit në botë për frymë mbi një mesatare prej 7 ditësh, sipas Bota Jonë në të Dhëna (OWID), një faqe e pavarur e statistikave me seli në Universitetin e Oksfordit. Kili po u afrohej me shpejtësi 80.000 infeksioneve dhe më shumë se 800 njerëz kishin vdekur atëherë.

Me 12,43 persona të vaksinuar për çdo 100 persona, Kili tani ka nivelin e pestë më të lartë të vaksinimit për frymë në botë pas Izraelit (79,48), Emirateve të Bashkuara Arabe (53,43), Mbretërisë së Bashkuar (24,3) dhe Shteteve të Bashkuara (17,00), informon abcnews.al.

Kili është më mirë se Bashkimi Evropian (5.19) dhe Kina (2.82) dhe shkalla e tij është katër herë më e mirë se Brazili, i cili ka normën e dytë më të mirë në Amerikën Latine (2.77), sipas të dhënave nga Universiteti i Oksfordit “Bota Jonë në të Dhëna”, shkruan CNN.

Si ishte në gjendje Kili t’i kthente gjërat në mënyrë dramatike?

Së pari, qeveria e saj vendosi shumë herët që të mos kursejë asnjë përpjekje për të marrë një vaksinë … ndonjë vaksinë. Qeveria kiliane ka arritur të blejë 35.7 milionë dozave deri më tani, që do të thotë se ajo do të ketë aftësinë për të vaksinuar më shumë se 90 % të popullsisë së saj.

Sipas Ministrit të Shëndetësisë kilian Dr. Enrique Paris, vendi ka marrë ose është në proces ose po merr 10 milionë doza të vaksinës Pfizer / BioNTech dhe 10 milionë shtesë nga Sinovac. Vendi më vonë arriti marrëveshje me Covax (OBSH), Johnson & Johnson dhe Astrazeneca për të arritur 35.7 milionë gjithsej, informon abcnews.al.

Kontribuesi mjekësor i CNNE, doktor Elmer Huerta, një ekspert i shëndetit publik në Amerikën Latine, thotë se kjo strategji shumëplanëshe ka qenë shumë e suksesshme.

Kili nuk hezitoi të bënte kontrata me Sinovac, Pfizer ose AstraZeneca. Kili e kuptoi shumë herët se ishte e nevojshme të mbylleshin marrëveshje të shumta me prodhuesit e vaksinave, dhe ky ishte çelësi i suksesit.  Në Amerikën Latine, Kili është një nga vendet me pozicionimin më të mirë për të bërë biznes dhe kjo i ka dhënë asaj një avantazh, “tha Huerta.

Autoritetet kiliane kanë qenë të zënë, duke kthyer çdo hapësirë ​​publike që munden në një qendër vaksinimi.

Përveç shkollave dhe ndërtesave qeveritare, autoritetet shëndetësore kanë hapur qendra vaksinimi edhe në vende të tilla si; qendrat tregtare apo stadiume futbolli.

“Një gjë është blerja e një vaksine dhe mbajtja e tij në dispozicion dhe një gjë krejt tjetër është injeksioni në krahët e njerëzve. Kjo është ajo që ka të bëjë me logjistikën. Kili ka pasur shpërndarje dhe vaksinim të madh. Ka hapur qendrën e vaksinimit në vendet strategjike që janë afër dhe i përshtatshëm për njerëzit”, tha Dr. Huerta./Përshtati nga CNN, e.b-abcnews.

---- ----
----
----- ----
-----