Ballina Lajme nacionale Si i masakrojnë prostitutat e më pas i dërgojnë tek klientët/Shqiptarët tronditin...

Si i masakrojnë prostitutat e më pas i dërgojnë tek klientët/Shqiptarët tronditin tregtinë e seksit në Londër (FOTO)

130
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Bandat shqiptare që kontrabandojnë dërgesa të mëdha të kokainës nga Evropa për në Mbretërinë e Bashkuar kanë ndryshuar mënyrën e të funksionarit.

Droga është më e lirë që nga vitet 1990 dhe më e pastër se sa ishte për një dekadë, pasi bandat shqiptare përdorin ligjet e shitjes me pakicë për të tërhequr industrinë Britanike për 5 miliardë euro kokainë.

Mijëra shqiptarë arritën në Britani të Madhe në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000 gjatë një krize refugjatësh.

Sipas raportimit të TheSun, mes tyre shumë shqiptarë që pretendonin se ishin kosovarë, përshkruar si rasti më i madh i kalimit të kombësisë në historinë e kohëve të fundit të migracionit në Mbretërinë e Bashkuar.

Shqiptarët filluan të punojnë së bashku dhe shpejtë morën përsipër edhe prostitucionin në Londër. Për oficerët e policisë në terren ishte sfidë përdorimi i dhunës brutale të shqiptarëve, veçanërisht në drejtim të grave të tyre të trafikuara, të cilat tronditën tregtinë e seksit.

Paul Holmes, një ish-inspektor i policisë dhe kreu i njësisë së trafikimit seksual, Scotland Yard përshkroi se si brutaliteti i shqiptarëve tronditi policinë”, thuhet tutje në raportim.

Yard citohet të ketë thënë se ‘me shqiptarët po përdornin nivelin më të lartë të dhunës në drejtim të grave.

“Shumë gra u lënduan rëndë, në mënyrë të çmendur. Shumica e grupeve të krimit të organizuar që udhëhiqnin grupet e prostitucionit shkaktonin dhunë në drejtim të grave. Zakonisht rriheshin tek këmbët, ku mbuloheshin me çorape. Tregtia e seksit në Londër është një treg shumë i madh. Frika jonë më pas ishte ata do të thoshin se gjithashtu mund të përsëritet i njëjti model, por në fusha të tjera të krimit, ndër to narkotikët”, shtoi ai.

Pastaj ata filluan të merren me kanabis duke rritur ‘vendet e fuqishme të drogës’. Madje ata tentuan të merrnin kontrollin e tregut të paligjshëm të marihuanës në Londër, në fillim të viteve 2000.

Madje raportohet se shumë prej kriminelëve ishin mbledhur bashkë në një ‘qendër të thirrjeve 24/7 për të kryer këto shërbime në qytetin Kent.

Nga raporti i agjencisë anti-drogës në Bruksel në fillim të muajit u tha se Britania është kryeqytet i kokainës në Evropë. Madje thuhet se përmbytja e kokainës së lirë në Britani po nxit normat e vetëvrasjes.

Shqiptarët tani përbëjnë totalin e dytë më të lartë të shtetasve të huaj në burgjet e Britanisë ku 760.433 prej tyre janë të lidhur me drogë.

Të njohur si ‘Mafia Shqiptare’ grupet e ashpra funksionojnë në mënyrë tradicionale, si kodi i ‘besës’ për të mbajtur premtime nga  kanuni.

Në Britani droga thuhet të jetë më e lira në gati 30 vjet. Janë partnerë të kokainës në ‘Ndrangheta’ italiane dhe furnizuesit e Amerikës Latine

---- ---- ----
-----