Ballina Lajme nacionale Shukri Buja niset për në Hagë, vajza e tij do t’ua dridh...

Shukri Buja niset për në Hagë, vajza e tij do t’ua dridh zemrat me këtë shkrim

101
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shukri Buja niset për në Hagë, vajza e tij ka një shkrim prekës për të.

Ish kryetari i Lipjanit, Shukri Buja sot është nisur për në Hagë pas ftesës që ka marrë nga Gjyka Speciala në cilësin e të dyshuarit për kr’ime lufte.

Këtë e konfirmoi vajza e tij, përmes rrjetit social Facebook duke shkruar një tekstë prekës, për babain e saj.

Shukri Buja ka qenë njëri prej udhëheqësve kryesor për Nerdoime.

Ja postimi i plotë Trëndëlina Bujës:

Babi !

Sot për qudi po ndjehem e pafuqi dhe kam frigë me e besue që sot ende pa dalë

I pari Diell mirë ,ti u drejtove nga një rrugë tjetër ! Rrugë nga e cila ende krahërorin e ke të freskët nga plagët e Lirisë !

S’pari përshnoshem me veten , sa herë ta dëftoj emrin më duket se po më përqafon me të njëjtin përqafim sikur ditën kur u nise me I falë ksaj Toke shumë e mbrapa derës e le Mamin, Valonin , Mua dhe Festimin e vogël !

Nuk gjeta kund forcë me të përqafu si deshta , ashtu siq përqafohen Trimat kur kthehen nga Toka e Lirë ,sepse asnjë toke të Lirë nuk I mungojnë Heronjët !

E ti Babi je Heroi Im , je gjaku Im , je Ushtari I Lirisë me të cilën Liri ,sot po merr me vete edhe akuza bashkë në Udhtimin tand drejt asaj qka ne quajmë “Gjykatë “ .

Në gjdo hap që ti bën drejt asaj foltores dije Babi që hapat e tu rrënjët I kanë në gjakun që pandërpe të rridhte e Ti heroik i’a thoje këngës : Kosovë e Adem Jasharit hejjj ta puthsha ballin !

Liria , Gjaku , Trimëria ,nuk humben kurrë , nëse e ka harrue dikush !

Bab po thojnë që sot asht Dita e udhëtimit tand ,e di e di që vetullën e ki que nalt e po t’doket se je I pafuqi përball ksaj katrahure që po kalojmë, po do ta kalojmë edhe këtë herë do t’ja themi bashkë kanges kur të kthehesh !

Bab po bindem që Bota s’asht qysh m’ke thanë Ti ! Ka shumë padrejtësi , idhnim , gjak , armë, luftë, sëmundje ! S’asht ashtu siq e thoje ti me zogj , me diell, me gëzim e me kang !

Veç ama mirë e ke pas kur thu që në jetë gjanat bëhen për me u rritë Dinjineti e jo mendja ! Bab qysh kishna me qenë unë mos t’kishe qenë ti kshtu siç je ?

Je Heroi e Dhimbja ime e madhe , je Hapi im I parë, je Krenaria , e Dinjiteti !

Je nderi , besa e fjala besa je edhe Ai Burri shqipëtarë që nuk I ka frikë të pa drejtës , je Ai vetull’vrami që zdin me u dorëzue !

Të presim faqebardhë ashtu siq ke qenë , shtyllë e parë e themelimit të Rrugës së Lirisë !

Tri shkronjave të arta UÇK nuk I Humbet kurr fortësia , janë gdhend n’qelik e kurr hiç nuk thehen !

Kushëdo që ka harruar sa gjakun e ka pijë kjo tokë Arbërore le ti kthehet edhe një herë të kaluarës , se ju para se të betoheshit në flamur , u betuat në vete e jeni te vetmit ju që e dëshmoni luftën e pastër të kësaj toke !

Babi t’mirë e paq rrugën e Të Drejtës , t’lehtë Dertin , e t’gjatë ymrin !

Mos i gjetsha kurrë kësaj Dite emër , sikur qe e zgjatun me dekada , zemren tande t’madhe sa krejt Kosova , nuk e ngushton padrejtësia !

Të Presim ne , të pret Epiku nipi yt , të pret duar’hapun , e bashkë me e vizatu Flamurin e Lirisë !

---- ----
----
-----
-----