Ballina Lajme Bota/Rajoni Shteti i Misurit padit Kinën: Menaxhoi keq krizën e COVID-19, dëmet ekonomike...

Shteti i Misurit padit Kinën: Menaxhoi keq krizën e COVID-19, dëmet ekonomike të jashtëzakonshme

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shteti amerikan i Misurit po padit Kinën për mënyrën se si menaxhoi virusin COVID-19, që ka sjellë dëme të mëdha ekonomike. Në padinë e bërë, Prokurori i Përgjithshëm, Eric Schmitt akuzoi se qeveria kineze nuk bëri shumë të ndalonte përhapjen e koronavirusit.

Ai shton se banorët e Misurit kanë pësuar ndoshta dhjetëra miliarda dollarë dëme ekonomike.

----

“Në Misuri, ndikimi i virusit është shumë i vërtetë – mijëra janë infektuar dhe shumë kanë vdekur, familjet janë ndarë nga të dashurit që vdesin, bizneset e vogla po mbyllin dyert e tyre, dhe ata që jetojnë paga për të kontrolluar, po përpiqen të vendosin ushqimin tryezën e tyre, “tha zoti Schmitt në një deklaratë.

“Qeveria kineze gënjeu botën për rrezikun dhe natyrën ngjitëse të COVID-19, bllokoi denoncuesit dhe bëri pak për të ndaluar përhapjen e sëmundjes. Ata duhet të mbahen përgjegjësi për veprimet e tyre.”

Padia civile, e ngritur të martën, është kundër qeverisë kineze, Partisë Komuniste Kineze dhe zyrtarëve dhe institucioneve të tjera kineze. Ekspertët juridikë kanë vënë në dyshim masën në fjalë dhe se sa larg do të arrijë e gjitha kjo. Një doktrinë ligjore e quajtur imuniteti sovran u ofron qeverive të huaja mbrojtje të gjerë nga padia në gjykatat amerikane.

Nga ana tjetër, Kina e mohon fuqishëm mosmenaxhimin e krizës.

----- ----