Ballina Sport Shtëpia e heroit italian të Kupës së Botës u vodh gjatë funeralit...

Shtëpia e heroit italian të Kupës së Botës u vodh gjatë funeralit të tij

46
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shtëpia e heroit të Kupës Botërore të Italisë 1982 Paolo Rossi u vodh gjatë shërbimit të tij funerale të shtunën, thonë raportet lokale.

Varrimi i futbollistit u mbajt në qytetin veri-lindor të Vicenza pasi ai vdiq të enjten në moshën 64 vjeçare.

Agjencia e lajmeve Ansa tha se gruaja e Rossi, Federica Cappelletti, u kthye në shtëpi nga ceremonia për të gjetur atë të vjedhur.

Midis sendeve të grabitura ishte një orë e të ndjerit si dhe para.

Vjedhja është raportuar në polici dhe një hetim është duke u zhvilluar.

Rossi dhe familja e tij jetonin në një shtëpi në fermë në Poggio Cennina, një vendpushim me pamje nga Val d’Ambra në juglindje të Firences, ku Rossi drejtonte një kompani bujqësore organike.

Vdekja e tij shkaktoi hidhërim në Itali, pasi vlerësohet gjerësisht se është një nga lojtarët më të mirë sulmues të vendit të të gjitha kohërave.

Ai shënoi 20 gola në 48 paraqitje për ekipin kombëtar italian, përfshirë gjashtë gjatë triumfit të ekipit në Kupën e Botës në 1982.

Në nivelin e klubit, ai ishte një shënues i rëndësishëm për Vicenza dhe Juventus, me të cilët fitoi dy tituj të kampionatit të Seria A.

---- ----
----
-----
-----