Ballina Sport Shqipëria humbi në Francë/ Duka ka dy fjalë me tifozët VIP

Shqipëria humbi në Francë/ Duka ka dy fjalë me tifozët VIP

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Pas disfatës së kombëtares shqiptare kundër Francës, teksa kjo e fundit triumfoi me rezultatin 4-1, ka ardhur edhe reagimi i presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka.

Përmes një postimi në “Facebook”, Duka iu bën thirrje tifozëve kuqezi që të mos bëhen si “Vipat”, për të cilët thotë se këta të fundit e duan kombëtaren vetëm kur është në ditët më të mira.

Teksa shton se: “Më kujtohet tre vjet më parë kur disa prej tyre ishin gati ta ndërronin foton e Ismail Qemalit me atë të Gianni De Biasit.”

Ndër të tjera, kreu i FSHF-së ka përfshirë në reagimin e tij dhe statusin e një tifozeje të thjeshtë, e cila shkruante: “KOMBËTARE, DO TË VAZHDOJ TË TË DUA, EDHE NË DITË TË MIRA, EDHE NË DITË TË KËQIJA”

Mesazhi i plotë i Armand Dukës:

Dy fjalë për tifozat Vip dhe ata kuqezi

Rastësisht, sot pashë një status të një tifozeje të thjeshtë (Jo vip ) të Kombëtares Shqiptare, që mendoj në fakt se është zemra e çdo tifozi Kuq e Zi : “KOMBËTARE, DO TË VAZHDOJ TË TË DUA, EDHE NË DITË TË MIRA, EDHE NË DITË TË KËQIJA” . Është një mesazh në fakt që përpara se ta lëshoja unë si President i Federatës së Futbollit, do ishte më e dobishme ta dëgjonim nga goja e të parëve të shtetit apo të ashtëquajturit tifoza Vip që vijnë në stadiume vetëm kur jemi në fitore.

Në fakt, nuk ka të papritura, Vipat tanë kudo ku ndodhen, në politike dhe jashtë saj, turren gjithmonë për t’u bërë pjesë e pamerituar e suksesit të të tjerëve: kështu po bëjnë sot me Kombëtaren e shkëlqyer të Kosovës, madje po turren më shpejt për të shqyer “tortën e suksesit” me shpejt se dhe vetë polikanët kosovarë apo Vipat kosovarë…Më kujtohet tre vjet më parë kur disa prej tyre ishin gati ta ndërronin foton e Ismail Qemalit me atë të Gianni De Biasit..Duke mos i kursyer duartrokitjet për Kombëtaren e Kosovës, tifozë të dashur Kuq e Zi, mos u bëni si Vipat tanë: nuk është aspak qytetari ta duash kombëtaren e vendit tënd vetëm kur është në ditët më të mira: duajeni Kombëtaren dhe kur nuk është në ditët e saj më të mira, se me dashurinë tuaj ditët e mira vijnë shpejt: u mposhtëm nga Kampionët e Botës, por ëndrra jonë nuk ka mbaruar.

The post Shqipëria humbi në Francë/ Duka ka dy fjalë me tifozët VIP appeared first on Lajmi i Fundit – Lajme.

---- ----
----
----- ----
-----