Ballina Teknologji “Shpiket” krevati “qe ju shpeton” nga termeti…

“Shpiket” krevati “qe ju shpeton” nga termeti…

40
SHPËRNDAJE

Faqja teknologjike “Futurism” ka zbuluar pak kohë më parë një koncept kundër tërmeteve…dhe vjen në formën e një krevati.

Sipas portalit të njohur, shtrati mund t’ju shpëtojë jetën në rastet e tundjes së tokës.Kur sensorët e krevatit do të ndjejnë lëkundje, dysheku futet në një “sënduk” të sigurt.

Mekanizmi është i projektuar në qendër të krevatit pa na dëmtuar gjatë rënies.

Ndërkohë, kapakët e “sëndukut” prej çeliku janë krijuar në mënyrë të tillë që të na mbajnë të sigurt derisa të mbarojë tërmeti.

Krevati, do të ketë gjithashtu vend për mjetet e nevojshme, ujë dhe ushqim. Koncepti është projektim i kinezit Wang Wenxi.

The post “Shpiket” krevati “qe ju shpeton” nga termeti… appeared first on lajmi fundit – lajmi i fundit.

-----