Ballina Lajme nacionale Shpërthimi i koronavirusit, qeveria e Kosovës merr vendimin ekstrem: Çdo qytetar duhet...

Shpërthimi i koronavirusit, qeveria e Kosovës merr vendimin ekstrem: Çdo qytetar duhet të…

247
SHPËRNDAJE

Kosova ka bërë të detyrueshme mbajtjen e maskës në ambientet publike për të parandaluar përhapjen ndaj COVID-19.

Mediat kosovare, raportojnë se qeveria e ka marrë sot vendimin pas përkeqësimit të situatës dhe shtimit të rasteve me koronavirus.

Gjithashtu ndalohet grumbullimi në hapësira të hapura e të mbyllura e më shumë se 50 personave.

“Ndalohen grumbullimet në hapësirat e hapura dhe të mbyllura më shumë se 50 persona”, thuhet në masën 1.21, të vendimit të Qeverisë.

Maqedonia e Veriut e ka pasur për një kohë të gjatë si rregull mbajtjen e maskës, madje të ndëshkueshme me gjobë nëqoftë se nuk mbahet.

----- ----- ----- -----