Ballina Lajme nacionale “Shpërthejnë” serbët, televizioni Shtetëror i Serbisë i uron Thaçit ditëlindjen

“Shpërthejnë” serbët, televizioni Shtetëror i Serbisë i uron Thaçit ditëlindjen

128
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Televizioni Shtetëror i Serbisë RTS kishte uruar ditëlindjen e Presidentit Hashim Thaçit, por ky u sulmua nga mediat serbe. Kjo ka sjellë debat të madh në Serbi.

Në media serbe e kanë quajtur këtë artikull skandaloz duke shkruar “RTS uron ditëlindjen e Thaçit, shkrim skandaloz i mediumit që funksionon me para të taksapaguesve serbë”.

----

“Në faqen e internetit të RTS për disa orë pati një njoftim në seksionin ‘Vremeplov’, i cili festonte ditëlindjen e Presidentit të shtetit të rremë të Kosovës, Hashim Thaçi”.

Bordi redaktues i portalit RTS lëshoi ​​një falje të vakët, me arsyetimin se përmbajtja ishte ngarkuar automatikisht në portal dhe se “nuk kishte asnjë vërejtje për këtë seksion ndër vite, kështu që ky gabim nuk u vu re derisa reaguan lexuesit e portalit”, thuhet në mediat serbe.

Postimi në fjalë është fshirë dhe ju kujtojmë se ky nuk është një rast i vetëm nga pakujdesia që kufizohet me fyerjet ndaj shërbimit publik.

----- ----