Ballina Lajme Bota/Rajoni Shndërruan koronavirusin, mikrobiologu ‘zbulon çmenduritë’ që bënë shkencëtarët në laboratorin e Wuhanit

Shndërruan koronavirusin, mikrobiologu ‘zbulon çmenduritë’ që bënë shkencëtarët në laboratorin e Wuhanit

109
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një nga mikrobiologët më të njohur rusë ka deklaruar se koronavirusi është rezultat i “çmendurive” që bënë me të në laborator shkencëtarët në Wuhan të Kinës.

Profesori Petr Chumakov thotë se qëllimi i tyre ishte të studionin virusin dhe jo të krijonin një virus vdekjeprurës.

----

“Në Kinë, shkencëtarët në Laboratorin e Wuhanit, po punonin intensivisht për zhvillimin e disa varianteve të koronavirusit gjatë 10 viteve të fundit. Ata e bënë këtë, jo me qëllim, por për të studiuar. Për mendimin tim, kanë bërë çmendurira. Për shembull, kanë futur gjenomin që i ka dhënë aftësinë virusit që të infektojë qelizat njerëzore”, tha Chumakov për “Moskovsky Komsomolets”.

Në foto, laboratori:

----- ----