Ballina Shëndetësi Shkencëtarët: Mutacionet SARS-CoV-2 nuk e përkeqësojnë pandeminë

Shkencëtarët: Mutacionet SARS-CoV-2 nuk e përkeqësojnë pandeminë

40
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Virusi corona, i cili shkakton sëmundjen COVID-19, muton ndërsa transmetohet në të gjithë botën, por asnjë nga mutacionet e konfirmuara aktualisht duket se nuk ka aftësinë për të përshpejtuar transmetimin e virusit, pretendojnë shkencëtarët.

Në një studim që përfshinte të dhëna për gjenomet e virusit të marra nga 46,723 njerëz me COVID-19 nga 99 vende, studiuesit identifikuan 12,706 mutacione në SARS-CoV-2, raporton Reuters.

Shkencëtarët tregojnë se ata kanë zbuluar se asnjë nga këto mutacione nuk e bën virusin të transmetohet më shpejt.

Një nga autorët e studimit, Lucy van Dorp nga Instituti i Gjenetikës në University College London, vëren se mutacionet e reja duhet të monitorohen, veçanërisht kur fillon vaksinimi.

Francois Balloux i University College London, i cili gjithashtu mori pjesë në studim, thotë se aktualisht nuk ka kërcënim për efektivitetin e vaksinës COVID-19.

Ai paralajmëroi se vaksinimi i përshpejtuar mund të çojë në mutacione në virus ndërsa përpiqet të sulmojë sistemin imunitar.

Rezultatet paraprake të studimit u botuan në internet në maj.

Pas shqyrtimit, artikulli i plotë u botua të mërkurën në revistën Nature Communications.

Dihet që viruset mutohen gjatë gjithë kohës, dhe në disa ndryshime ndodhin më shpesh, siç është virusi i gripit.

Shumica e mutacioneve janë neutrale, por disa mund të kenë efekte pozitive dhe negative në virus, prandaj disa mund t’i bëjnë vaksinat e virusit joefektive.

Nëse viruset ndryshojnë në këtë mënyrë, vaksinat kundër tyre duhet të ndryshohen vazhdimisht për të ruajtur efektivitetin e tyre.

---- ---- ----
-----