Ballina LifeBizare Shkencëtarët i habisin të gjithë: Ja pse janë të dëmshme femrat e...

Shkencëtarët i habisin të gjithë: Ja pse janë të dëmshme femrat e bukura (Fotot)

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shpenzimi i pesë minutave me një femër atraktive i rritë nivelet e kortizolit, hormoni trupor i stresit, sipas një studimi nga Universiteti i Valencias.

Efektet janë edhe më të mëdha nëse meshkujt besojnë se femra pranë tyre është “jashtë ligës së tyre” . Kortizoli prodhohet nga trupi nën stresin fizik apo psikologjik, dhe është i ndërlidhur me sëmundjet e zemrës.

Por, duhet thene se kortizoli mund të ketë efekte pozitive në doza të vogla, duke e përmirësuar mirëqenien.

Sidoqoftë, nivelet e larta kronike të kortizolit mund ta keqësojnë gjendjen e sëmundjeve të ndryshme, si atyre të diabetit, hipertensionit, impotencës etj.

---- ---- ----
-----