Ballina Lajme Bota/Rajoni Shkarkimi i Donalt Trump përkrahet edhe nga Hillary Clinton

Shkarkimi i Donalt Trump përkrahet edhe nga Hillary Clinton

24
SHPËRNDAJE

Donal Trump është në telashe.

Ish- sekretarja e Shtetit amerikan, Hillary Clinton, ka thënë se e përkrah akuzën për fajësimin e Donald Trumpit, ndërsa demokratët veçse e kanë zyrtarizuar proceduar për shkarkimin e Trump duke e quajtur atë “ Një tornado njerëzore të pamatur dhe të korruptuar”.

Ish- sekretarja Clinton, ka thënse se është në favor të vendimit për shkarkimin, ndonëse sipas saj nuk ka qenë një vendim aspak i lehtë për të, por këtë situatë Klinton po e sheh si një emergjencë.

“Ne jemi në një krizë”, tha Klinton, duke shtuar më vonë se shtëpia duhet të fillojë procedurat e fajësimit “jo për fat të mirë ose me gëzim”, por për të mbrojtur sigurinë kombëtare.

Klintoni përmendi telefonatën që Trump i bëri presion presidentit të Ukrainës për të hetuar djalin e kandidatit për president presidencial Joe Biden më herët këtë verë dhe se ai kërkoi mbajtjen e miliona ndihmave ushtarake për Ukrainën afërsisht një javë para thirrjes, në arsyetimin e saj për procedurat e fajësimit. Nuk ka asnjë dëshmi të keqbërjes nga Joe-n ose Hunter Biden.