Ballina Lajme nacionale Shisnin 3 kg kokainë për 10 ditë, “Karantina” vë në pranga pesë...

Shisnin 3 kg kokainë për 10 ditë, “Karantina” vë në pranga pesë shqiptarët që bënin namin në Itali

35
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------
Lajmi i Fundit
Shisnin 3 kg kokainë për 10 ditë, “Karantina” vë në pranga pesë shqiptarët që bënin namin në Itali

Pesë shqiptarë dyshohet se kanë furnizuar sheshin Terni me rreth tre kilogramë kokainë në dhjetë ditë. Pas hetimeve të karabinierëve, u lëshuan urdhër-arrestet ndaj tyre.

Hetuesit besojnë se shqiptarët ishin në gjendje të blinin dhe paketonin drogën në një banesë që shërbente si bazë të tyre, duke shitur rreth 1 kg brenda pak ditësh.

Hetimi i quajtur “Karantinë”, nisi në mars pas arrestimit të një shqiptari, të cilit iu gjetën nën zotërim rreth 500 gram kokainë të ndara në dosa dhe 14,000 euro.

Hetimet bënë të mundur për të konstatuar se pesë shqiptarët ishin të ngarkuar me blerjen e drogës në veri të Italisë, dhe e transportonin më pas në Collescipoli dhe një pjesë në Terni, ku brenda një shtëpie me qira posaçërisht, ata vazhduan paketimin e dozave duke i hedhur direkt në tregun e zonës.

Aktiviteti i tyre u monitorua gjithashtu nga karabinierët me disa kamera. Ditët e fundit u krye një kërkim gjatë të cilit të huajt u arrestuan në flagrancë.

Karabinierët sekuestruan pak më shumë se 300 gram kokainë, material për paketimin e dozave, peshore elektronike dhe gati 5,000 euro që konsiderohen të ardhura nga shitja e lëndëve narkotike. Pas arrestimit, të pestë u lanë prapa hekurave nga gjykata.

Shisnin 3 kg kokainë për 10 ditë, “Karantina” vë në pranga pesë shqiptarët që bënin namin në Itali
Jonida Dama

---- ----
-----