Ballina Lajme Bota/Rajoni Shifrat në dy muaj/ Më shumë viktima nga aksidentet dhe alkooli sesa...

Shifrat në dy muaj/ Më shumë viktima nga aksidentet dhe alkooli sesa koronavirusi

33
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

E gjithë bota është përfshirë në alarm nga virusi që nisi në Kinë, preku miliona njerëz, shënoi shumë viktima dhe tashmë ka gjunjëzuar Evropën, me Italinë në vendin e parë. Por, asnjë nuk ka bërë krahasime mes viktimave nga sëmundje të tjera dhe koronavirusit.

Universiteti i Hamburgut në Gjermani ka publikuar disa të dhëna, të cilat vetëm përmes një krahasi të thjeshtë të bëjnë të kuptosh se të tjera sëmundje kanë shkaktuar më shumë viktima.

----

Shifrat janë llogaritur në harkun e dy muajve. Sipas këtyrë të dhënave numri i vdekjeve në botë nga koronavirusi 2360 (shifra ka arritur në 6500 llogaritur edhe muajin mars).

Ndërsa, më tej llogaritjet janë:  69 602 viktima nga një i ftohtë i zakonshëm, 140 584 nga malaria, 153 696 janë viktima nga vetëvrasjet dhe 193 mijë e 479 nga aksidentet.

Ndërkohë, shifrat tregojnë se në dy muaj nga hiv shkaktohen 240 mijë e 950 persona dhe 358 471 nga alkooli, 716 498 nga pirja e duhanit dhe shifra më e lartë është nga kanceri me 1 177 141.

Por studimi shkon më tej, teksa thotë se pse duhet menduar që virusi Corona i rrezikshëm? Madje, studimi shtron edhe pesë pyetje nëse rreziku vjen si qëllimi i fushatës mediatike për të zgjidhur luftën tregtare midis Kinës dhe Amerikës, ose për të zvogëluar tregjet financiare për të përgatitur fazën e tregjeve financiare për bashkime dhe blerje, ose të shesë bonot e thesarit amerikan për të mbuluar defiçitin fiskal në to?

Sipas të dhënave të këtij universiteti mendohet se corona është i rrezikshëm edhe sepse është një panik i krijuar nga ndërmarrjet farmaceutike për të shitur produktet e tyre  si ato sanitare, maska, ilaçe etj? Në fund, apeli për të mos bërë panik!

----- ----