Ballina Lajme nacionale Shifra të larta, ja sa të papunë janë në Kosovë

Shifra të larta, ja sa të papunë janë në Kosovë

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Vendi ynë vazhdon të përballet me një problem të madh siç është papunësia.

Papunësia në Kosovë vazhdon të mbetet në një nivel tejet të lartë. Nga raportet dhe të gjeturat e fundit, thuhet se papunësia më e theksuar është te femrat me 38.0%, krahasuar me meshkujt, 29.2%.

Këtë e konfirmon edhe ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica, i cili thotë se referuar statistikave Kosova aktualisht ka rreth 108 mijë punëtorë të regjistruar si të papunë.

---- ---- ----
-----