Ballina Shëndetësi “Shfaqin simptoma pas 9-muajsh”, studiuesit amerikanë: Një në tre persona me probleme...

“Shfaqin simptoma pas 9-muajsh”, studiuesit amerikanë: Një në tre persona me probleme nga Covid

79
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Lajmi i Fundit
“Shfaqin simptoma pas 9-muajsh”, studiuesit amerikanë: Një në tre persona me probleme nga Covid

Simptomat e COVID-19 , të tilla si lodhja, humbja e nuhatjes ose shijes dhe dhimbjet e muskujve, mund të vazhdojnë për shumë muaj pas infeksionit fillestar, ndonjëherë edhe tek të rinjtë që kanë pasur një sëmundje relativisht të lehtë.

Një në tre pacientë ka simptoma edhe pas nëntë muajsh, sipas studimit, i cili, me gjithë mostrën e tij të vogël, është një nga vrapimet më të gjata në pacientët që kanë kaluar COVID-19.

Studiuesit nga Shkolla e Mjekësisë në Universitetin e Uashingtonit në Seattle, botuar në Revistën Mjekësore Amerikane JAMA Network Open, studiuan 177 pacientë që kishin kaluar Covid-19 me moshë mesatare 48 vjeç, nga të cilët 16 (9%) ishin shtruar në spital dhe 161 nuk kishin nevojë për shtrim në spital.

Megjithëse dy të tretat e pacientëve nuk kishin më simptoma tre deri në nëntë muaj pas infeksionit fillestar, 16% raportuan një ose dy simptoma të vazhdueshme dhe 14% të paktën tre simptoma të vazhdueshme.

33% e pacientëve që e kaluar lehtë COVID-19 dhe 31% e atyre që u trajtuan raportuan së paku një simptomë të vazhdueshme për të paktën tre muaj pas diagnozës.

Simptomat e vazhdueshme ndodhën në 27% të pacientëve të moshës 18-39 vjeç, 30% të pacientëve të moshës 40-64 vjeç dhe 43% të atyre mbi 65 vjeç.

Simptomat më të zakonshme, të cilat mund të zgjasin nga tre deri në nëntë muaj, janë lodhja dhe humbja e nuhatjes / shijes (nga 14%).

Rreth 5% e pacientëve kanë dhimbje koke të vazhdueshme ose dhimbje të muskujve. Simptoma të tjera më pak të zakonshme të vazhdueshme janë ethe, kollë, dhimbje fyti, diarre, ftohje, djersitje.

“Për shkak se Covid-19 ka vetëm një vit që ekziston, efektet e tij afatgjata në shëndet nuk dihen ende. Por fakti që njerëzit vazhdojnë të përjetojnë simptoma për muaj pas sëmundjes së tyre është sigurisht shqetësues“, tha studiuesja Dr. Denise McCallough.

Pse kaq shumë njerëz kanë simptoma të vazhdueshme të  Covid-19 nuk është ende e qartë për shkencëtarët. Ndoshta lidhet me reagimin e sistemit të tyre imunitar ose me një inflamacion kronik.

“Shfaqin simptoma pas 9-muajsh”, studiuesit amerikanë: Një në tre persona me probleme nga Covid
Zenilda Beqaj

---- ---- ----
-----