Ballina Shëndetësi Shenjat e hershme që ju paralajmërojnë se jeni diabetikë

Shenjat e hershme që ju paralajmërojnë se jeni diabetikë

62
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Diabeti mund t’ju vijë pa ndonjë simptomë të dukshme. Në fakt, shumica e njerëzve as nuk e kuptojnë që kanë diabet derisa të arrijnë një nivel që e kanë të vështirë ta sjellin nën kontroll.

Çfarë është diabeti?

Diabeti është një gjendje e zakonshme kronike mjekësore që ndikon në mënyrën se si trupi juaj e kthen ushqimin në energji.

Llojet e ndryshme të diabetit

Kushtet e diabetit kronik përfshijnë diabetin Tipi 1 dhe Tipi 2. Përveç Tipit 1 dhe 2, ekzistojnë dy gjendje potencialisht të kthyeshme të diabetit, prediabeti dhe diabeti gestacional.

Më poshtë janë të listuar disa nga shenjat e diabetit që duhet t’i kushtoni rëndësi:

A po shkoni shpesh në tualet?

Kur shkoni shpesh në tualet sidomos gjatë natës, është një shenjë që niveli i sheqerit në gjak është jashtë kontrollit dhe gjithashtu mund të nënkuptojë që keni diabet.

A vuani nga infeksione të shpeshta urinare?

Kur niveli i sheqerit në gjak është i lartë dhe veshkat nuk mund ta filtrojnë atë mjaft mirë në mënyrën që duhet, sheqeri përfundon në urinë. Shumë sheqer në një mjedis të ngrohtë dhe me lagështi mund të çojë në traktin urinar edhe infeksionet e majave, veçanërisht tek gratë.

A po përjetoni papritur humbje peshe ekstreme?

Një nga shenjat më të rëndësishme të diabetit është humbja e peshës. Nëse keni diabet, trupi juaj nuk është në gjendje të përdorë glukozën (sheqerin) në mënyrë efektive për energjinë e tij. Në vend të kësaj, trupi juaj do të fillojë të djegë yndyrën dhe mund të përjetoni humbje të papritur të peshës.

A po humbisni shikimin tuaj?

Ndër të gjitha simptomat e tjera të diabetit, një nga ato më të rëndësishmet është shikimi. Nivelet e larta të sheqerit mund të shtrembërojnë thjerrëzat në sytë tuaj, duke përkeqësuar shikimin.

A ndiheni të lodhur apo të rraskapitur gjatë gjithë kohës?

Një diabetik zakonisht ndjen presionin në traktin urinar më shumë sesa një person normal. Urinimi i shpeshtë i cili mund të prishë ciklin e gjumit e bën personin të ndjehet i rraskapitur dhe i lodhur.

A keni vërejtur mosfunksionim erektil?

Mosfunksionimi erektil është një nga shenjat që mund të keni diabet, pasi burrat me diabet të pakontrolluar ka të ngjarë të kenë enët e gjakut dhe nervat të dëmtuara. Mosfunksionimi erektil është një çështje mjaft prekëse dhe nganjëherë një çështje e turpshme për t’u diskutuar, por është një nga ato gjëra që nuk prek vetëm të sëmurin, por edhe partnerin e tij.

Ndjeni dhimbje në këmbë?

Një nga shenjat më të rëndësishme dhe të hershme të diabetit është dhimbja dhe enjtja e këmbëve. Diabeti mund të shkaktojë ngurtësim të arterieve së bashku me dëmtime nervore të cilat vërehen në këmbë. Kjo është e njohur gjithashtu si neuropati diabetike,  një gjendje që prek këmbët.

---- ----
----
-----
-----