Ballina Lajme Bota/Rajoni Sheikët në krizë? Çfarë po ndodh me super qytetin me hënë artificiale...

Sheikët në krizë? Çfarë po ndodh me super qytetin me hënë artificiale në Arabinë Sauditë (FOTO)

147
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ndërtimi i një prej projekteve më ambicioze të Arabisë Saudite po vonohet oër shkak të rënies së çmimit të naftës dhe koronavirusit që goditi tokën e princave e të miliarderëve.

Kjo qendër e nivelit të lartë teknologjik pritej që të përfundonte në vitin 2025 dhe do të ishte shtëpia e njerëzve.

----

Kompleksi i ndërtesave dhe pallateve të pasura të stilit maroken është planifikuar të përfshijë një pistë helikopterësh, një marine, një kurs golfi dhe të ndriçohet nga një hënë artificiale gjigande.

Por rënia e çmimeve të naftës dhe një rënie ekonomike e udhëhequr nga koronavirusi detyruan qeverinë Saudite të vendosë masa shtrënguese javën e kaluar, duke vënë në rrezik projektin 400 miliard paund.

----- ----